сн. “Блумбърг”
Учил за свещеник в Йезуитски колеж, но станал не духовник, а разузнавач. Този интересен обрат на съдбата се случил на млади години на новия директор на Централното разузнавателно управление на САЩ. В ЦРУ е имало директори с различни професионални съдби. Бренън обаче е един от малцината професионални разузнавачи на този изключително важен пост в американската администрация.
Официалната версия гласи, че преходът на Бренън от религията към разузнаването станал случайно. Роденият в щата Ню Джърси в семейство на имигранти от Ирландия младеж отворил в. "Ню Йорк таймс", за да се осведоми на събитията, и видял там обява, че ЦРУ набира нови служители.
Тогава, въпреки католическото му образование, му хрумнало да стане агент. След години той израства не само като анализатор на важна за националната сигурност на САЩ информация, но и като спец в работата "на терен". Преди това Джон Бренън завършва реномирания Американски университет в Кайро, научава отлично арабски и се специализира по Близкия изток. В кариерата си е бил резидент на ЦРУ във важната за геостратегическите и петролните интереси на САЩ Саудитска Арабия през 1996-1999 г.
57-годишният Джон Бренън, ветеран на ЦРУ с 25-годишен стаж в разузнавателното ведомство, четири години бе най-високопоставеният съветник на президента Барак Обама по борбата с тероризма и вътрешната сигурност на САЩ. Преди това през 90-те години на миналия век е прессекретар на президента Бил Клинтън по въпросите на тероризма. В близкото минало след атентатите от 11 септември 2001 г. Бренън бе директор създател на Националния център на САЩ за борба с тероризма. Той е автор на комплексната стратегия на САЩ за борба срещу тероризма и лично ръководеше нейното изпълнение.
Джон е известен работохолик. "Почивка? Не знам какво е това", признава разузнавачът. А президентът Обама потвърждава, че работоспособността на висококвалифицирания му съветник е "легендарна дори за стандартите на Белия дом", където се работи здраво. Обама се шегува, че не е сигурен дали новият директор на ЦРУ изобщо е спал през последните четири години като негов съветник. За личния живот на спеца се знае много малко, което е типично за хора с неговата професия. Той е женен и има три деца. И толкова.
Джон Бренън замени на поста заместник-директора на ЦРУ Майкъл Морел, който беше поел временно кормилото на разузнавателното ведомство, след като титулярят ген. Дейвид Петреъс се замеси в сексскандал, призна извънбрачната си връзка с биографката си и подаде оставка през ноември 2012 г.
Джон Бренън бе автор на програмата на ЦРУ за удари с безпилотни самолети срещу талибани в Афганистан и Пакистан, от които загиваха и цивилни. Бренън се оправда, като обясни, че безпилотните самолети се използват само като респектиращо средство срещу терористични оганизации и заплахи. Мъченията, извършвани в затвора за ислямисти в Гуантанамо през последните години, също бяха проблем пред одобрението му от Сената, след като през януари президентът Барак Обама предложи кандидатурата му за шеф на разузнавателната агенция на САЩ.
Бренън призна, че не е попречил на "по-твърдите разпити" на затворници, обвинени в тероризъм. Сенаторът Ранд Пол от Републиканската партия дори държа 13-часова реч срещу Бренън по време на дебатите, за да забави гласуването на кандидатурата му. Двата проблема обаче не се оказаха препъникамъни за Бренън, защото сенаторите отчетоха преди всичко безспорната му квалификация в разузнаването и борбата срещу тероризма. На гласуването 63 от сенаторите казаха "да" за Бренан, а само 34 бяха "против".