Шотландия се стреми да декриминализира всички наркотици за лична употреба, предаде АФП. Страната има най-високата смъртност от наркотици в ЕС. Този ход ще "позволи на хората, за които е установено, че притежават наркотици, да бъдат лекувани и подкрепяни, вместо да бъдат криминализирани и изключени", каза децентрализираното шотландско правителство в Единбург в изявление, придружаващо публикуването на документа за реформата на закона за борба с наркотиците.

Предложеният законопроект също така предлага мерки за намаляване на вредите, като например наблюдавани съоръжения за употреба на наркотици. Съшо, декриминализация би помогнала на наркозависими хора които се възстановява да намерят работа, тъй като притежанието на наркотици няма да влезе в криминалните им досиета.

"Шотландия се нуждае от грижовна, състрадателна и информирана за правата на човека политика за наркотиците, с общественото здраве и намаляването на вредите като основни принципи. Ние сме готови да работим с правителството на Обединеното кралство, за да приложим на практика тази прогресивна политика", заяви шотландският министър по политиката за наркотиците Елена Уитъм.

Правителството на торите в Обединеното кралство обаче отхвърли това предложение, тъй като каза, че "не планира да променя строгата си политика по отношение на наркотиците“.

Лейбъристката партия също отхвърли свръхамбициозния законопроект:

"Краткият отговор е не", каза говорителката на финансите Рейчъл Рийвс, "Не мисля, че това звучи като добра политика."

Според правителствени данни през 2021 г. в Шотландия са регистрирани 1330 смъртни случая, свързани с употребата на наркотици, което е с девет по-малко в сравнение с 2020 г., леко намаление след стабилното нарастване на смъртните случаи от наркотици от 2013 г. насам.

Коефициентът на смъртност от злоупотреба с наркотици в Шотландия през 2020 г. е бил 3,7 пъти по-висок от този за Обединеното кралство като цяло и по-висок от този на която и да е европейска страна.