Канцлерът на Германия, левоцентристът Олаф Шолц, загуби вота на доверие след седмици на сътресения, с което най-голямата икономика в Европа се насочи към предсрочни избори на 23 февруари. Гласуването в Бундестага, което Шолц очакваше да загуби, позволява на президента Франк-Валтер Щайнмайер да разпусне законодателния орган и официално да разпореди провеждането на избори.
Решаващият вот последва пламенен дебат, в който политическите съперници си размениха гневни обвинения, предвкусвайки предстоящата предизборна кампания.
66-годишният Шолц, който се бори за поста си, изостава в проучванията на общественото мнение от консервативния опозиционен лидер Фридрих Мерц от Християндемократическия съюз (ХДС) на бившия канцлер Ангела Меркел. След повече от три години начело Шолц изпадна в криза, когато непокорната му трипартийна коалиция се разпадна на 6 ноември, в деня, в който Доналд Тръмп спечели преизбирането си за Белия дом. Политическите сътресения засегнаха Германия, която се бори да съживи задъхващата се икономика, засегната от високите цени на енергията и силната конкуренция от страна на Китай.
Берлин е изправен и пред сериозни геополитически предизвикателства, тъй като се сблъсква с Русия заради войната в Украйна и предстоящото завръщане на Тръмп засилва несигурността по отношение на бъдещите връзки с НАТО и търговията. Тези заплахи бяха в центъра на разгорещен дебат между Шолц, Мерц и други партийни лидери преди гласуването в долната камара, при което 207 депутати подкрепиха Шолц срещу 394, които не го подкрепиха, а 116 се въздържаха.
След като Шолц изложи плановете си за огромни разходи за сигурност, бизнес и социални грижи, Мерц поиска да разбере защо не е предприел тези стъпки в миналото, като попита:
„На друга планета ли бяхте?“
Шолц твърди, че неговото правителство е увеличило разходите за въоръжените сили, които предишните правителства, ръководени от ХДС, са оставили в „плачевно състояние“.
„Крайно време е да инвестираме мощно и решително в Германия“, заяви Шолц, като предупреди за войната на Русия в Украйна, че „една силно въоръжена ядрена сила води война в Европа само на два часа полет оттук“.
Мерц обаче отвърна на удара, че Шолц е оставил страната в „една от най-големите икономически кризи на следвоенната епоха“.
„Имахте своя шанс, но не го използвахте... Вие, г-н Шолц, не заслужавате доверие“, обвини Мерц.
Мерц, бивш корпоративен адвокат, който никога не е заемал ръководен пост в правителството, порица пъстрия съюз на канцлерските социалдемократи (СДП), левите Зелени и либералните Свободни демократи (СвДП). Коалиционните пререкания по отношение на фискалните и икономическите проблеми достигнаха своя връх, когато на 6 ноември Шолц уволни непокорния финансов министър от СвДП Кристиан Линднер. Шолц отново се нахвърли върху Линднер за „продължилия седмици саботаж“, който взриви алианса и навреди на „репутацията на самата демокрация“.
Напускането на СвДП на Линднер остави Шолц начело на правителство на малцинството заедно със Зелените без да може да приеме важни законопроекти или нов бюджет.