http://bgvoice.com/public/files/gallery/879.jpg

От Бостън, Ясен Дараков

Две експлозии убиха трима души на финала на маратона в Бостън, сред които е и момченце на 8 години. В терористичните атаки  183 са ранени, поне 10 души са с откъснати ръце и крака. Осем от пострадалите са деца.17 от ранените са в критично състояние, а 25 - в много сериозно.

Видео записи и снимки, които се разпространяват от очевидци, показват кървави сцени на хаос, струпване на парамедици и полиция и блокиране на района.

Медиите съобщават за окървавени зрители и организатори, отнасяни към медицинските пунктове, подготвени иначе за оказване на помощ на състезатели, на които им е прилошало.

Избухнали са две експлозии - едната е станала 2,45 p. m. след като победителите са пресекли финиша и точно пред трибуните за фото и телевизионните камери. Втората експлозия е станала броени секунди по-късно.

Един от пострадалите -20-годишен мъж от Саудитска Арабия, е задържан. Джон Милър от ФБР коментира, че мъжът сътрудничи изцяло, но категорично отрича съпричастност с терористичната атака. Мъжът е пребивавал в САЩ с редовна студентска виза.

22 жертви са настанени в спешното отделение на болницата General Hospital в Масачузетс, съобщава говорител на здравното заведение пред CNN. Деветима са откарани в медицинския център Тufts. В болницата Brigham and Women's са били настанени около 20 души  Бостънският мединицски център е приел 20 пациенти, повечето със счупвания на крайниците. Пострадали са били отведени и в здравни заведения в целия регион на Бостън.

"Нечий крак прелетя над главата ми", разказа един от зрителите на маратона, представил се като Джон Рос. “Аз свалих колана си, за да спрат кървенето от човека".

"Хората са в шок, не могат да повярват какво се случва. Започват да се обаждат притеснени хора от различни места в града за съмнителни пакети и раници", разказа пред bTV българката Добродана Попова, която живее в Бостън. Тя добави, че телефонните връзки са нарушени и контактите са затруднени. Полицията е блокирала мобилните мрежи, тъй като има съмнения, че устройствата са били взривени именно чрез мобилен телефон.

По думите на Попова, маратонът е едно от най-големите събития през годината. То се посещава от около половин милион души, идват зрители и участници и от съседни щатове. "Още в неделя улиците бяха отцепени, имаше трескава подготовка. Гъмжеше от хора", добави сънародничката ни.

Свидетели описват експлозиите като силни гръмотевици. 

"Видях две експлозии. Първата беше след финала. Чух силен взрив и видях дима", разказва за Бостън Хералд репортерът Крис Касиди, който участвал в маратона. "Продължих да тичам и чух зад себе си силен взрив. Изглеждаше, като че ли е в кофа за боклук или нещо такова ... Има хора, пострадали от отломките, други са с окървавени черепи". 

Най-напред полицията съобщи, че вероятно става дума за експлозия на газови тръби в една от близките сгради. По-късно стана ясно, че се касае за терористичен акт.

Първоначално бе съобщено, че на мястото на инцидента са били намерени три взривни  устройства. Часове по-късно стана ясно, че те не са били експлозиви.

"Добре координирана атака срещу Съединените щати", коментира висш полицейски служител. Източник от федералните органи потвърждава, че става дума за умишлена бомбардировка, за която са използвани малки преносими взривни устройства. Най-вероятно те са били пренесени с раница.

Въпреки че размерът на устройствата не е голям, предизвиканата вълна от тях, ако се поставят в сгради, е смъртоносна, обясниха специалисти. Те са били поставени разположени на стотина метра едно от друго, ниско над земята, за да причинят максимални наранявания по крайниците на хората.

Междувременно стана ясно, че взрив е имало и в района на библиотеката "Кенеди" около 4:20 p.m. Не е потвърдена връзка между експлозиите, но най-вероятно те са свързани, смята полицейският началник на Бостън Ед Дейвис. При инцидента в библиотеката не е имало ранени. По-късно полицията съобщи, че инцидентът в библиотеката вероятно се дължи на пожар.

Федералната авиационна администрация въведе ограничения в полетите от Бостън. Взети са мерки по всички летища в САЩ. Белият дом е отцепен с полицейска лента. Взети са извънредни мерки за сигурност и в Ню Йорк.

Президентът Барак Обама е информиран за случващото се. Няколко часа след трагедията той заяви: "Ние все още не знаем кой извърши това и защо...Но ние ще стигнем до дъното на това и тези, които са отговорни ще почувствата пълната сила на нашето правосъдие."

От мястото на експлозиите са взети проби от дима и намерените отломки, които се изследват за химически агенти.

Проверява се багажът на всички присъстващи в района на инцидента. Според CNN, в маратона са участвали около 26 000 души.

Открити са две телефонни линии - за очевидци, които са видели извършителите, както и за хора, които търсят информация за свои близки.

До момента нито една групировка не е поела отговорност за атентата, съобщи полицейският началник в Бостън Ед Дейвис.

Google стартира услуга по издирване на хора, пострадали в атентата, както и за очевидци, които разполагат с информация: http://google.org/personfinder/2013-boston-explosions/

Във вторник властите помолиха хората да изпращат на полицията всякакви снимки и видеозаписи, направени с камери или мобилни телефони, които може да помогнат на разследването.

"Има стотици, ако не и хиляди снимки и видеозаписи, които бяха направени на финала на маратона в понеделник,” каза Тимъти Албън от щатската полиция в Масачузетс. "Вие можете да мислите, че те не са важни, но може да се окаже, че са безценни за разследването".

Центърът на Бостън е отцепен от полиция. Районът в радиус от шест пресечки се проверява сантиметър по сантиметър за улики.

Ръководителят на бостънското бюро на ФБР Рик Делориърс поясни, че властите на разполагат с информация за отправяни заплахи преди атентатите и към момента не съществува риск за гражданите.

„Ще отидем до края на света, ако трябва, за да намерим тези които са отговорни за това престъпление”, заяви Рик Делориърс на специална пресконференция в Бостън.