Конституционният съд в България не взе решение по казуса „Пеевски" и така де факто го върна като депутат в парламента. Депутати от ГЕРБ поискаха от съда да реши, че той не може да е народен представител, след като се закле като шеф на ДАНС. Пеевски подаде оставка от този пост след изригналите протести заради скандалното назначение, които продължават вече близо 4 месеца.

Конституционните съдии не успяха да съберат нужното мнозинство от 7 гласа, както е по закон. Петима съдии са гласували жалбата на ГЕРБ да бъде уважена, шест - да бъде отхвърлена, а един е обявил искането за недопустимо и е отказал да гласува по същество. Това е съдия Цанка Цанкова. Според коментарите на юристи при такова разпределение на гласовете формално решение няма, но съдът реално отказва да приеме искането на ГЕРБ.  „КС отхвърля искането на 96 народни представители за предсрочно прекратяване на пълномощията на народния представител Делян Пеевски на основание несъвместимост на положението му на народен представител с изпълнявана друга държавна служба", пише в решението.

Кой как гласува в КС?

Шестима съдии - Димитър Токушев - председател на КС (назначен от Георги Първанов), Пламен Киров (назначен от Георги Първанов), Красен Стойчев (назначен от мнозинството на тройната коалиция), Стефка Стоева (избрана от съдийската квота), Борис Велчев (назначен от Росен Плевнелиев) и Гроздан Илиев (назначен от мнозинството на ГЕРБ), са преценили искането за неоснователно, тоест че депутатският мандат на Пеевски е в сила. Основният им аргумент е, че пълномощията на депутат не се прекратяват автоматично, когато бъде избран от парламента на друга длъжност, а трябва специален акт - в случая решение на Народното събрание, обратното би било дописване на конституцията според тях.

На обратното мнение - че е налице несъвместимост на Пеевски с положението на депутат, са били съдиите Румен Ненков, който е и докладчик по делото, Благовест Пунев, Кети Маркова, Георги Ангелов и Анастас Анастасов. Техният основен аргумент е, че Пеевски непосредствено след избора му от парламента на 14 юни е започнал фактически да изпълнява новите  си правомощия като председател на ДАНС по ръководството и представляването на агенцията.

Членът на КС Цанка Цанкова е съдията, която е изразила мнение, че искането за обявяване на несъвместимост е недопустимо, в смисъл че не може да се отправя такова питане до КС. Това мнение  обаче не се отнася до съществото на спора и затова се брои отделно, а не против искането за обявяване на несъвместимост.

Малко след публикуване на решението Делян Пеевски разпространи своя позиция, в която коментира назначението си в ДАНС и обясни кой според него не е имал интерес да остане на този пост, разграничава се, че не той е задкулисието, а е негов враг. „Коя е моята вина?", пита в писмото си Пеевски. „Аз съм на 33 години и съм успял. Това престъпление ли е? В тези мои 33 години аз съм два мандата депутат - единия по времето на управление на сега загубилите властта, само че - и това е важно да се подчертае дебело - в опозиция. Може би вината ми е, че съм депутат от ДПС - гражданска квота?!"

Според Пеевски въпросът „Кой предложи Пеевски за председател на ДАНС?" отдавна нямал смисъл. „Въпросът, на който и аз имам право, е кой/кои и защо не позволиха да стана председател на ДАНС", казва скандалният депутат/медиен магнат. Според него това е „здравият и инкриминиран съюз между контрабандата, корупцията и властта на политици, които, вместо да се борят срещу криминалните схеми в икономиката, решиха да ги подчинят на себе си и партийния си интерес. Т.е. да се сраснат с престъпността и корупцията органически и навеки."

От парламентарно предствените политически сили само вносителят на искането в КС ГЕРБ реагира с позиция, в която обяви, че с това решение съдът се е превърнал в защитник на мнозинството на БСП, ДПС и "Атака", което се разпорежда по най-непрозрачния и недемократичен начин с всички институции в България.

БСП, ДПС и "Атака" засега мълчат по темата.

В първия си ден, след като КС го върна като депутат, Делян Пеевски не се появи в сградата на парламента за началото на заседанието (поне до редакционното приключване на BG VOICE).

Решението на КС предизвика отново остра реакция в социалните мрежи и събиране на повече хора на вечерния протест, където напрежението между протестиращи и полиция ескалира в сблъсъци и арести (виж карето).

Протестиращите барикадираха Орешарски, той бяга

 oresharski-kola-protestirashti-kare2_300
 

Орешарски бяга от народната "любов" след решението
на КС за предложения от него за шеф на ДАНС Делян Пеевски

 

Връщането на Делян Пеевски като депутат събуди отново енергията на протеста срещу правителството. Във вторник вечерта (ден 117-и от началото на протеста) премиерът Пламен Орешарски бе принуден да се барикадира в сградата на Министерския съвет, което предизвика сблъсъци - първо там, а след това и пред парламента.

Малко след като излезе новината за решението на КС за Пеевски, протестиращите бяха около Градската галерия, защото там премиерът трябваше да открие изложба на Жул Паскин. Излизането му от сградата обаче се оказа повече от проблематично. Стотина души наобиколиха пазения от полицаи и служители на НСО кортеж и го съпроводиха с освирквания и скандирания „Оставка" по улиците „Гурко" и „Раковски", чак до градинката на „Кристал".

Само намесата на група моторизирани полицаи и пристигналите с две камионетки подкрепления позволиха на премиерската лимузина и на джипа, който я придружаваше, да напуснат блокираната улица.

Малко по-късно всички протестиращи се събраха на пл. „Независимост". Там бързо се разнесе слухът, че премиерът се е прибрал в сградата на Министерския съвет и демонстрантите опитаха да стигнат до служебния вход. Пътят им бе преграден на ъгъла на ул. „Сердика" и бул. „Дондуков" от сериозни полицейски сили. Стигна се до сблъсъци и размяна на удари, а след това и до няколко ареста.

Около 21 ч. протестиращите се насочиха към Народното събрание, където също не мина без инциденти. Група футболни хулигани и неколцина протестиращи опитаха да издърпат част от загражденията до БАН. Полицаите успяха да ги върнат обратно. След това имаше нова провокация - от задните редици полетяха към полицаите няколко пиратки и бомбички.

Сили на полицията и жандармерията настъпиха на площада и на няколко пъти се стигна до спречквания с най-агресивните протестиращи и момчетата от футболните агитки. Повечето от хората очакваха някаква провокация, която да предизивка полицията за силово разчистване на площада. Последната точка на напрежение бе клонът на ПИБ, но там всичко завърши с викове "Горчиво" и целувка на влюбена двойка. Около 22 часа повечето протестиращи се разотидоха, а половин час по-късно бяха оттеглени и основните полицейски сили. 

В сряда сутринта метални заграждения и полицаи бяха обградили парламента в очакване Делян Пеевски да дойде на работа. Той така и не се появи.
 protesti-kare2_300
 Шестима души са в ареста след сблъсъците пред МС