От Вашингтон
Как България по-бързо да влезе в програмата за безвизово пътуване със Съединените щати - това беше темата за разговор на срещата на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева с председателя на американския Конгрес Пол Раян.
Срещата е историческа, защото е първата на това ниво и идва в навечерието на 115 години от установяването на отношенията между двете страни. Досега такава среща е искана от българска страна над 20 пъти и винаги е отказвана.
Председателят на НС Цвета Караянчева предложи два варианта за законодателни промени на председателя на Камарата на представителите Пол Раян, чрез които да стане по-лесно влизането на България в програмата за безвизово пътуване със САЩ. "Това, което предложих на председателя Раян, е да се повиши разрешеният процент на отказите за визите от 3 на 10 или да се смени системата нацяло, като се гледа не брой отказани визи, а се гледа брой на хората, които са останали, след като им е изтекла визата", обясни след срещата Караянчева.
Решението на въпроса с визите лежи донякъде в Конгреса, който е приел закон, според който, за да паднат визите за една страна, отказите за тях трябва да са под 3 процента.
В момента отказите на визи за българи в посолството на САЩ в София постепенно падат от над 17 процента през 2015 година до под 15 на сто за миналата.
А според данни на Държавния департамент процентът на надстоялите своите туристически или бизнес визи българи е близо 1,8% за 2016 година. Малко над 5 на сто обаче са студентите и тези на летни бригади, които не се връщат у нас. "Важно е да имаме наистина отношение от страна на Съединените щати такова, каквото заслужава България, тъй като по темите като отбрана, борба с организираната престъпност, тероризъм ние си сътрудничим много добре и на практика нямаме нито един терорист, хванат с български паспорт, и това е достатъчно основание да продължим тезата за визите и това е едно добро начало", добави Караянчева.
Пол Раян е вторият по влияние републиканец във Вашингтон след президента Доналд Тръмп, но само преди няколко дни обяви, че няма да се кандидатира за следващ мандат в края на тази година. Повечето наблюдатели отдават решението на Раян с отношенията му с Тръмп и отровната атмосфера във Вашингтон през последните месеци. "Имам уверението от председателя Раян, че ще започнем да работим по темата за българските визи и естествено аз го поканих на гости в България. Когато двата парламента имат желанието, мисля, че нещата ще се случат", обясни Караянчева.
В неделя вечер Караянчева се срещна с българската общност във Вашингтон. Освен за визите българите питаха кога ще са готови онлайн гласуването и електронните услуги за български граждани, както и усилията, които българската държава полага, за да върне имигрантите.
В понеделник Цвета Караянчева участва на парламентарен форум срещу корупцията в Световната банка, а във вторник сутринта председателят на парламента се срещна с представители на Американския еврейски комитет - една от най-влиятелните организации във Вашингтон. В делегацията участва и председателят на комисията по бюджет в парламента Менда Стоянова.