В завода си в Тускалуса „Мерцедес” произвежда коли от своите M-Class, GL-Class и R-Class SUV
Властите в Алабама усилено прилагат новия драконов антиимиграционен закон в щата. Толкова усилено, че за две седмици успяха да се забъркат в два скандала с дама от най-големите инвеститори в щата - „Мерцедес" и „Хонда". Компаниите имат заводи за производство на автомобили в Алабама.
В края на ноември полицай в градчето Тускалуса, което беше пометено от торнадо през пролетта, спира кола, взета под наем, заради проблем с номера. Вътре има двама германци, но шофьорът няма шофьорска книжка или друг документ за самоличност. Мъжът е незабавно отведен в ареста на Тускалуса, както повелява новият антиимиграционен закон. Малко по-късно бил освободен, след като негов колега занесъл паспорта с работната виза и шофьорската му книжка. Оказало се, че това е Детлев Хаген - един от шефовете на завода на „Мерцедес" в щата. Шерифският офис е свалил обвиненията срещу него.
Смущаващият инцидент беше широко отразен в националните медии, както и от влиятелни вестници в Европа. Някои щати веднага го използваха, за да пуснат реклами в местните вестници, с които канеха
„Мерцедес" да премести завода си
при тях, защото явно не са добре дошли.
Само седмица след като този скандал утихна, полицията в Алабама успя да сътвори нов. Този път под ударите на закона беше директор на друг автомобилен концерн с фабрика в щата - „Хонда". Миналата сряда Ичиро Яда е бил спрян при рутинна проверка. Мъжът предоставил своя паспорт, разрешително за работа и международна шофьорска книжка. Въпреки това получил акт за глоба, който три дни по-късно бил отхвърлен от съда вероятно под натиска на местните власти.
Двата инцидента, макар и леко комични, поставят сериозен въпрос върху икономическото влияние на новия антиимиграционен закон в Алабама и другите щати с подобни текстове - в Аризона, Юта, Индиана и Джорджия, Южна Каролина и други.
Законът HB56 в Алабама се смята за един от най-драконовите. Той влезе в сила през септември и позволява на местната полиция да задържа имигранти, заподозрени (а не доказано), че са нелегални, без да им дава право на гаранция. Нормативният акт задължава местните училища да проверяват статута на своите ученици.
Правосъдното министерство заведе дело срещу закона. Миналия месец федерален съдия подкрепи ключови компоненти от законодателния акт, като по този начин разреши по-голямата част от закона да навлезе в ефект. След това част от закона пък беше стопиран от друг съд, докато излезе решението на по-върховните инстанции. Но задължението на полицията да проверява имиграционния статут остана.
Това доведе до
масово изселване на имигранти
без документи, които оставиха зад себе си домове и приятели. Това отвори осезаема дупка в наличната работна сила, критична за промишленноста на щата. Фермери в Северна Алабама, строителни работници, опитващи се да възстановят Тускалуса от тазгодишните торнадо, и крайбрежни бизнеси - всички се оплакват от масивен недостиг на работна ръка.
Междувременно във вторник, главният прокурор на Алабама Лутър Стрейндж изпрати писмо до щатските законодатели, в което поиска части от закона да бъдат отменени. Сред тях е определението, че е престъпление, ако нелегален имигрант не носи в себе си регистрационни документи. Този текст в момента е блокиран от федералните съдилища. Според Стрейндж трябва да отпадне и частта от закона, която задължава училищата да събират информация за статута на децата - също запорирана от съда.
Лидери от щатския Конгрес обявиха, че вече се готвят промени на закона, който беше приет през септември. Това става под силния негативен ефект, който нормативният акт оказа върху цели сектори в щата, най-вече земеделския и строителния.
Като се добави и лошият имидж, който щатът си навлича покрай инцидентите с автошефовете, противниците на закона се питат каква ще е цената, която Алабама ще плати за това. Засега представители на двата автомобилни гиганта определят проблемите с техните служители като инциденти, но лошият дъх остава.
„Мерцедес" отвори в Алабама първата си поточна линия за коли в САЩ през 1993 г. Инвестицията е оценена на няколко милиарда долара. „Хонда" пък произвежда там коли и миниванове от десетилетие наред с „Тойота" и „Хюндай".