Проблемът е комплексен, на цялата държа - от законодателството, мерките, контролът, който трябва, но не се налага, от обществото и мисленето на хората, че са безнаказани и няма да има последствия, дори да се качат зад волана след употреба на алкохол. В чужбина нещата са различни, там законите и глобите са моментални. В Гърция няма оставени никакви вратички за обжалване на актовете. И хората, преминат ли границата, започват да се страхуват и карат внимателно. Защо не се страхуват у нас и нарушават правилата?

Това попита Ина Арсова, сестрата на 15-годишния Филип, който бе убит при пресичане на пешеходна пътека в центъра на София.

Не може най-голяма глоба за шофиране след алкохол да е 2000 лв., това е смешно. На такава тясна улица да се шофира с 88 км в час, при никакъв спирачен път и непрестанно усилване на газта - думи нямам, каза още Арсова пред Нова тв.

Тя коментира и информацията, че в колата е имало жена, която до момента не се е показала публично: Тя е била с този човек, преди да се качи той в колата, знаела е какво се случва - в някои държави това е съучастие, а при нас е само разпитана. Има държави, в които собственик на заведение, ако види пил човек да се качи в автомобила си и не го спре или сигнализира, заведението се затваря за година. Тези хора не са съучастни, те трябва да спират близките си да извършват престъпление, каза Арсова.