Руските петролни компании започнаха да изпитват трудности при намирането на танкери, които да превозват техния петрол, след като Съединените щати започнаха да налагат санкции срещу "сенчестия флот" на Кремъл и започнаха разследване, което обхвана три дузини корабни превозвачи по целия свят.
Петролните компании, които изнасят през пристанищата на Балтийско море, не могат да намерят кораби за някои от товарите си, които да бъдат изпратени през ноември, казва пред Ройтерс търговец, работещ в региона.
Според четири източника на агенцията в корабната индустрия три големи гръцки танкерни компании - Minerva Marine, Thenamaris и TMS Tankers - са отказали да работят с руски петрол. Притежавайки флот от 100 танкера, способни да обработват почти целия изнасян петрол от западните пристанища на Русия - Приморск, Уст-Луга и Новоросийск, гръцките корабни магнати транспортират руски барели от десетилетия и продължаваха да го правят дори след като почти всички западни компании напуснаха пазар, пише Медиапул.
Но решението на САЩ да наложи санкции на пет танкера, превозващи руски петрол на цени над тавана от 60 долара, промени ситуацията. "Ако все още няма недостиг на петролни танкери, то пазарът на петролни продукти вече е започнал да има проблеми с физическата наличност на кораби за някои дати“, казва източник на Ройтерс.
Според събеседниците на агенцията не е имало прекъсвания в директните доставки на петрол. Разходите за превоза обаче скочиха: наемането на кораб в Индия струва $10-11 млн., въпреки че в началото на октомври беше $8 млн., а през септември - само $5 млн. Това оказва натиск върху цената на руския сорт Urals, който отново се продава с отстъпка от около 20 долара спрямо Брент. Миналата седмица цената му падна под 60 долара за барел, докато правителството включи цена от 71 долара за барел в сметките на бюджета за 2024 г.
Петролните производители са принудени все повече да разчитат на "сенчестия флот" – стари, бракувани танкери, които плават с изключени транспондери, за да избегнат санкциите. Но търговците се опасяват, че недостигът на кораби може да се влоши. "Сенчестият флот може да не е достатъчен, за да транспортира целия петрол на Русия“, казва източник на Ройтерс.
През октомври Министерството на финансите на САЩ постави в черния списък танкерите Yasa Golden Bosphorus и SCF Primorye, регистрирани на компании от Турция и ОАЕ. През ноември бяха санкционирани още три кораба: Kazan, Ligovsky Prospekt и NS Century, които принадлежаха на корабни оператори в Дубай. Всички те бяха заловени в нарушаване на "ценовия таван", който забранява транспортирането на петрол с руски произход на цена над 60 долара за барел.
В резултат възникнаха проблеми с износа за Индия, която стана най-големият купувач на руски петрол след въвеждането на европейското ембарго. Според Bloomberg танкерът NS Century е бил принуден да дрейфува край индийското крайбрежие с товар. Служителите на пристанището очакват решението на властите дали да пуснат или не кораба, работата с който заплашва вторични американски мерки.
Общо около 100 танкера са разследвани от Министерството на финансите на САЩ. Собствениците им са заподозрени в нарушаване на санкциите срещу Русия, включително тавана на цените.