Сега, когато Сенатът прие законопроекта за имиграционната реформа, бъдещето й изглежда по-несигурно отвсякога. За да стане 1200-страничният текст закон, той трябва да мине през Камарата на представителите, после двете версии да се уеднаквят и прегласуват, а накрая президентът да го подпише. Втората и третата стъпка изглеждат почти невъзможни, ако се съди по думите на мнозина републиканци, които в момента контролират долната камара на американския Конгрес.
През миналия четвъртък Сенатът гласува историческия законопроект за имиграционната реформа, който предвижда възможност за придобиване на американско гражданство от над 11-те милиона имигранти без статут.
Документът беше приет с 68 гласа срещу 32 против. Силната републиканска подкрепа в Сената дойде, след като в последния момент беше добавен текст, който допълва мерките за сигурност по границата с Мексико. Там ще бъдат изпратени допълнителни 20,000 гранични патрула, ще се построят още 700 мили мрежа, а технологии за 3,2 милиарда долара, каквито се ползват от военните в Ирак и Афганистан, ще бъдат на разположение за по-добрия контрол.
Допълненията засилват и използването на система за проверка на статуса на всеки, който кандидатства за работа, както и процедурите за отчет кой кога влиза и излиза от САЩ.
Имиграционното законодателство е един от основните приоритети за втория мандат на Барак Обама във вътрешнополитически план. Законопроектът би довел до най-големите промени в имиграционната стратегия на САЩ през последните 27 години.
Законопроектът за реформата излъчи мощен сигнал към Камарата на представителите, че мярката се ползва с широка подкрепа и от двете партии и заслужава да бъде експедитивно прокарана и пратена на бюрото на президента Обама.
Да се каже, че перспективите за придвижване на реформата са несигурни обаче, би било меко. Сега предстои законопроектът да се обсъди в доминираната от републиканците Камара на представителите, която изработва собствен вариант на реформата.
Председателят на камарата Джон Бейнър нееднократно заяви, че мнозинството ще направи каквото иска - по свой начин и в избрано от него време. Бейнър каза също, че законопроектът ще се гласува само ако бъде подкрепен от мнозинството от републиканците. Това е т.нар. неофициално Правило на Хастърт. Според него Бейнър трябва да получи подкрепата на повече от половината си колеги в камарата, преди да пусне законопроекта за гласуване. Това е повече от невъзможно за сега. За сравнение - в Сената текстът получи едва една трета от гласовете на републиканците.
Одобреният от Сената законопроект ще позволи на 11 милиона нелегални имигранти, които днес са ръба на обществото и извън закона, да получат шанс да живеят, да работят и да пътуват, без да изпитват постоянен страх, че ще бъдат арестувани и депортирани. Тези хора ще могат да получат гражданство след най-малко 13 години, след като платят глоби и данъци и преминат проверка, че нямат проблеми със закона.
Реформата предвижда и повече на брой визи за хора с висока квалификация и за такива, които са получили образованието си в САЩ.
Законопроектът предвижда гражданство по-бързо да получават селскостопанските работници и младите нелегални имигранти, дошли в страната като деца. Той дава възможност на някои депортирани да се върнат от чужбина при семействата си, създава значителен бъдещ приток от временни работници и предвижда реформиране на жестоката и корумпирана система за задържане и на имиграционните съдилища, обещава закрила на уязвимите жени и деца, посочва нюйоркският вестник.
Дори бившият губернатор на Флорида Джеб Буш (син на Джордж Буш-старши, брат на Буш-младши) написа дълга статия за консервативния „Уолстрийт джърнал", в която приканва републиканците в камарата да гласуват за реформата. Статията му е пълна с цифри и факти, които показват добрия ефект за икономиката на страната от приемането на такава реформа. Буш подчертава и политическата изгода за републиканците, които на последните избори получиха под 30% подкрепа от латиногласоподавателите, които са най-бързо растящата група избиратели.
Дали и кога камарата ще започне обсъждане на своя версия на имиграционна реформа не е ясно. Това, върху което те работят в момента в неформална група, е проект, който първо ще изисква определени условия за сигурността по границата с Мексико да бъдат изпълнени, преди да се пристъпи към легализирането на милионите хора без статут. А дали ще има възможност за американско гражданство, е въпрос, по който там няма единство. Но нищо няма да се случи преди предстоящата лятна ваканция на Конгреса.