Американското министерство на търговията обяви началото на официално разследване относно влиянието на вноса на средно - и тежкотоварни камиони и свързани части върху националната сигурност на страната. Разследването по т.нар. "Секция 232" може да стане основа за налагане на нови мита върху камиони, автобуси, ванове и други тежки превозни средства, предава "Ройтерс".
Според министерството, публични мнения по въпроса ще се събират до средата на май, като се търси информация за това до каква степен американското производство може да задоволи вътрешното търсене и дали има опасна концентрация на внос от ограничен брой чужди доставчици.
Очаква се новите мита да ударят най-силно Мексико, която е водещият износител на средно- и тежкотоварни камиони за САЩ. Според проучване от януари, вносът на такива превозни средства от Мексико се е утроил от 2019 г. насам. В същото време Канада и Япония също са сред големите доставчици и биха могли да бъдат засегнати.
В Мексико работят 14 производители на камиони и автобуси, както и две компании, производители на двигатели, посочва Американската администрация за международна търговия. Страната е и световен лидер в износа на влекачи, като 95% от тях са предназначени за САЩ.
Мерките биха се отразили и на Stellantis - компанията майка на Chrysler, която произвежда тежкотоварни камиони Ram и ванове в Мексико. Шведската Volvo Group също планира да започне производство на камиони в завод за 700 милиона долара в Монтерей през 2026 г.
Разследването идва на фона на новата търговска политика на президента Доналд Тръмп, който по-рано този месец наложи 25% мита върху леките автомобили и обяви намерение да обложи и вносните авточасти със същия процент до 3 май.
Министерството подчертава, че се събира информация и за влиянието на "нечестни търговски практики" и "държавно субсидирано свръхпроизводство" върху цените в САЩ.
Автомобилната индустрия призова Белия дом да се откаже от плановете за нови мита, като предупреждава, че повишаването на митата върху търговските превозни средства може да окаже натиск върху транспортните разходи - точно в момент, когато администрацията се стреми да намали инфлацията, особено при потребителските стоки като хранителните продукти.