сн. „Уебкафе“

В далечната 1997 година, след много битки, поражения и разочарования, СДС печели изборите, парламентът е със синьо болшинство, президентът също е син. Въобще златно време за СДС - многострадалната синя партия, която за пръв път държи цялата власт в ръцете си. Иван Костов - „Командирът" е на върха на славата си, неговото мнение не търпи възражение, а думата му е закон.

Няколко правителства преди това на Костов, се опитваха да правят приватизация, но тя все се оказваше половинчата и неудачна. Останаха обаче големи и апетитни „хапки" за приватизиране като външнотърговските дружества „Техноимпекс" и гиганта „Техноимпортекспорт". Това са две „златни мини", и то предимно валутни.

Костов, както и неговият икономически екип, знаеха това много добре.

Предстоеше подмяна на ръководните кадри на подлежащите за приватизация големи държавни предприятия. Без съмнение тези въпроси би трябвало да се решават на най - високо равнище и сигурно последната дума е била на Иван Костов. Но се случи нещо невероятно - случи се „чудо", забулено в особена загадъчност и тайнственост. За изпълнителен директор на „Техноимпекс" е назначена неизвестната, твърде млада - на 28 години и без никакъв управленски опит Корнелия Нинова. „Чудото" продължава - тя е турната и на поста председател на борда на директорите на „Техноимпортекспорт" - друго външнотърговско дружество - гигант.

Корнелия Нинова е юрист и има 2 години трудов стаж. През 1995 г. за няколко месеца е стажант-съдия в Софийския градски съд. През 1996 г. за кратко е юрисконсулт в Столичната община. През 1996-1997 г., също за кратко, за по-малко от година работи като следовател в столичното следствие, а от март до август 1997 г. е юрисконсулт в БТК.

През есента на 1977 г. много служители от бившето Министерство на търговията и туризма си спомнят как „на крилете на изборната победа на СДС" г-жа Корнелия Петрова Нинова пристига и веднага е уредена за контрольор на ИНКО ЕООД - една от ключовите тайни организации, създадени от ДС и ръководени от ПГУ-ДС, търгуваща с оръжие. Но там престоят й също е много кратък, защото започва „загадъчният" възход на „синята" Корнелия Нинова.

В началото на септември 1997 година с летящ старт Нинова е изстреляна на два изключително високи поста. Тя става едновременно изпълнителен директор на „Техноимпекс" и председател на борда на директорите на „Техноимпортекспорт". Много хора от синята идея тогава си задават въпроса: как стават такива невероятни, направо мистериозни назначения? Какви могат да бъдат заслугите й пред синята власт, за да получи такива невероятни постове? „Командира" Костов знае, но мълчи, не коментира и не дава обяснения, а това означава, че и другите трябва да мълчат и да не питат. И загадката по назначаването на Корнелия Нинова, както и потайностите, остават без отговор.

Има един друг случай, който не може да не предизвика коментар. И той също е забулен в мистерия и тайнственост. В краткия период, в който Нинова е работила като следовател, се случило така, че водила разследването на отговорен служител в телекомуникационната компания БТК. Делото бързо е претупано, после прекратено, а служителят на БТК - напълно оправдан. И съвсем неочаквано Нинова се озовава бързо на работа в БТК. Светкавично се сдобива с добра позиция в юридическия отдел под ръководството на - изненада - на същия служител от телекома, когото тя е разследвала.

Каква невероятна и „щастлива" случайност. Дали разследването на висшия служител от БТК не е трамплинът, който я изстрелва нависоко? Този въпрос си заслужава да разгледаме по-надълбоко последвалата кариера на госпожата.

Корнелия Нинова вече е на върха на новата синя власт, едновременно с два „жезъла" в ръка. Като представител на СДС тя с „младежки жар" поема огромния товар и на двата висши ръководни поста - да управлява като изпълнителен директор „Техноимпекс" и да ръководи борда на директорите на „Техноимпортекспорт" - двете „златни мини".

Да се върнем малко назад. По време на правителството на Жан Виденов вицепремиерът Дончо Конакчиев е отговарял за БТК и като представител на държавата водил преговори за нейната приватизация с Дойчебанк. За 25% от капитала на БТК България преговаряла за сума между $800 млн. и $1 млрд., но сделката се провалила, и то предимно по българска вина. Не много след това, при управлението на Костов, вече срещу 67%, БТК е продадена за малко над $200 млн. Тук коментарът е излишен. Не е ясно при продажбата на БТК каква е била ролята на разследвания от Нинова висш служител от правния отдел, но вероятно и той е участвал.

Пак по решение „отгоре" и г-жа Грета Дончева е назначена на най-високите постове, също в тези две големи предприятия. Този кадрил остава непонятен - загадъчно „кръстосване" на длъжности и власт между Нинова и Дончева. Или сините изпълняват поети ангажименти за хора със заслуги, или Дончева и Нинова имат такива огромни заслуги към синята идея и са такива специалистки, че няма как точно те да се намърдат на тези апетитни длъжности.

Биографията и управленският опит на Грета Дончева са още по-невероятни от тези на Нинова. Родена е във Велико Търново, а работи в Горна Оряховица като завеждащ-склад „Готова продукция" в местния завод за палети. Изведнъж и на нея й дават два „жезъла" едновременно, две големи и тлъсти служби в София. И това ако не е чудо!

Първото нещо, което правят двете ръководителки - представителки на „новата власт" - СДС, е да изхвърлят началниците от предишния режим, дългогодишните директори Спас Панчев и Георги Шуманов от кабинетите им. Дончева заповядала на колектива всички да се съберат и властно обявила: „Господа, комунистите трябва вече да се разчистят. Те ще си отидат и ще бъдат заместени от хора демократи, кадри на СДС. Ето - казва тя - при мен е директорът на борда г-жа Корнелия Нинова, тя е следовател и всичко ще записва, ще следи кой какво прави, кой краде и т.н."

Следващите стъпки на двете височайши дами е да се запознаят с икономическото и най-вече с финансовото състояние на фирмите. След това проучват по документи какви са недвижимите им имоти и други активи в страната и в чужбина. Разбират, че не само за финансовото им състояние, но и по отношение на недвижимите имоти фирмите са „брашнян чувал". Решават да се запознаят на място и предприемат задгранични командировки, от които се убеждават, че и двете предприятия имат още много за „отупване".

Междувременно Дончева се забърква в една голяма сделка за внос на месо от Белгия и Франция, като нарежда да се преведе предварително разплащането - сумата от $800,000. Такъв внос в България така и не пристига. Липсват каквито и да било документи, че месото е влязло в страната. Не е известно какви са последиците нито за фирмата, нито за Дончева. Но пък по това време съпругът на Корнелия Нинова работи в Софийската митница, а все още отношенията между двете „началнички" са отлични.

Грета Дончева започва да сменя един след друг директорите на задграничните представителства и да разпродава активите им. Голяма част от получената валута се прикрива. Предполага се, че една част е присвоена, а по-голямата е влязла в някоя партийна каса. Корнелия Нинова не може да не е била в течение на нарушенията на Дончева или поне да не е подразбирала за тях. Предполага се, че тя е уведомила съответните власти, защото е започнало разследване срещу Дончева.

Вниманието на Корнелия Нинова по това време е било насочено към уреждане приватизацията на „Техноимпекс". Когато Дончева научава, че Нинова вече е направила и оглавила РМД, което е приватизирало под носа й „Техноимпекс", казват, че „откачила". Тя също е ръководен кадър във фирмата - председател на борда на директорите, а Нинова всичко е сторила зад гърба й. От яд заповядала да изхвърлят от двора - собственост на „Техноекспортимпорт", всички служебни и лични коли на „Техноимпекс".

Дончева е разследвана, а Нинова остава чиста като „девица". Приватизацията е извършена успешно и до 2005 г. Корнелия Нинова е изпълнителен директор на вече новия „Техноимпекс 98", едноличен и пълновластен господар на частното предприятие.

А сега следва най-голямото чудо. През септември 2005 година, съвсем неочаквано, тъмносинята Корнелия Нинова е назначена в кабинета на тройната коалиция за зам.-министър на икономиката и енергетиката в мегаминистерството с министър Румен Овчаров, зам.-председател на БСП и председател на най-голямата партийна организация на социалистите - софийската. Нинова обаче не е вкарана там от СДС, а от квотата на БСП. Как е станало това салтомортале е огромна загадка.

Вероятно потайностите и качествата си на хамелеон Корнелия Нинова сама никога няма да разкрие. Но е сигурно, че има хора, които ги знаят и които изгарят от изкушението да ги покажат на бял свят. Да си тъмносин костовист през 1997-а и да изскочиш като социалист през 2005-а говори не за отстояване на някаква идеология, а за съвсем други качества, които се изучават не в часовете по политология, а в тези по психология.

Но и това не е всичко - оказа се, че Нинова е пълна с изненади. На току-що провелия се конгрес на БСП другарката бе избрана с огромно мнозинство за председател на партията. Е, Костов трябва да ликува. Но не по-малко щастливи ще да са били и някои олигарси, които, както разказват партийни членове, лично са се погрижили на конгреса да попаднат правилни делегати, които да гласуват за правилната другарка. Кои са олигарсите не е трудно да се разбере. Единият е повече от ясен - съпругът на Нинова работи при Валентин Златев в „ЛУКойл". БСП с шеф Корнелия Нинова я чакат светли олигархични бъднини, което едва ли би могло да се каже за обикновените отрудени социалисти из България.