Сценарият "Станишев"? Какви са вариантите за изход от кашата с първия мандат
От изказванията на лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, а и от думите на Николай Денков от ПП и на съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов в сряда обаче изглежда, че всичко е предпоследно
Решението на номинираната от ГЕРБ за премиер Мария Габриел да предложи правителство с първия мандат, без това да е съгласувано с досегашните им партньори от "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ) и без да е поискано съгласието на техните кадри да станат министри, поставя въпроси пред това какво ще се случи с предложения проектокабинет.
Във вторник вечерта вече обявените като част от проектокабинета министри от ПП-ДБ декларираха, че не искат да участват в правителството на Габриел. Това са настоящият премиер в оставка Николай Денков, съпредседателят на ПП и финансов министър Асен Василев, регионалният министър Андрей Цеков, министърът на земеделието Кирил Вътев, правосъдният министър Атанас Славов, икономическият министър Богдан Богданов, социалният министър Иванка Шалапатова, транспортният министър Георги Гвоздейков, министърът на туризма Зарица Динкова, спортният министър Димитър Илиев, както и предложената за здравен министър Катя Панева, пише Медиапул.
От изказванията на лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, а и от думите на Николай Денков от ПП и на съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов в сряда обаче изглежда, че всичко е предпоследно и въпреки вчерашното изостряне на напрежението все пак може да се стигне до преговори.
Министрите на ПП-ДБ няма как да се окажат заложници
Макар заявка да не бъдат кандидати за министри да са дали повече от половината хора в проектокабинета "Габриел", декларацията им не означава, че мандатът е провален. Не означава и че ще бъдат избрани за министри, въпреки волята им, ако междувременно ситуацията не се промени и не размислят.
Според решение номер 20 на Конституционния съд от 1992 г. може да има промени в проектоправителството след представянето му на президента и преди гласуването му в пленарната зала:
"Фактът на предлагане на структура и състав на правителството означава наличието на "съгласие" за неговото образуване. В този смисъл представените пред президента структура и състав на Министерския съвет не подлежат на контрол от него. Следователно самото представяне е достатъчно, за да се констатира, че мандатът е приключил успешно, и е основание да се предложи на Народното събрание да избере този кандидат. Не е изключено обаче във времето от отправянето на предложението до Народното събрание до провеждането на избора да се наложат промени в представения на президента състав на правителството. Независимо дали са предизвикани от практически или политически съображения, допустимо е такива промени да бъдат направени и те не съставляват нарушение на установения в Конституцията ред за съставяне на правителство".
Това оставя възможност за рокади преди гласуването, ако ГЕРБ и ПП-ДБ все пак решат да подновят преговорите за първия мандат и да се разберат за неподписания документ за управление. До последно двете партии не постигнаха съгласие по въпроса за постовете в енергетиката и в отбраната. От ПП-ДБ настояваха в тези две министерства да останат досегашните министри Румен Радев и Тодор Тагарев. Но партията на Борисов държеше да сложи своите депутати Жечо Станков и Христо Гаджев, които са и част от предложения състав.
А ако ГЕРБ и ПП-ДБ не се разберат за първия мандат, но Борисов реши все пак да опита да прокара правителството в Народното събрание, министрите на ПП-ДБ би трябвало бъдат подменени заради декларацията им, че не искат да са част от кабинета на Габриел.
Дори преговорите между двете партии за кабинета Габриел да останат неуспешни, това не означава задължително, че първият мандат е провален.
На теория е възможно от ГЕРБ да решат да търсят друго мнозинство, което обаче няма как да бъде представено за евроатлантическо, защото би включвало партии като БСП или "Възраждане". Това обаче ще бъде трудно за обяснение. Особено като се има предвид как в началото на месеца, когато Борисов се опитваше да гарантира ролята на ДПС при избора на част от регулаторите, ГЕРБ извади именно картата, че трябва да се търси подкрепа само от "политически формации с ясно изразена евроатлантическа ориентация и ценности".
Освен това засега опозиционните партии БСП, ИТН и "Възраждане" казват, че не подкрепят проектоправителството на ГЕРБ. От ДПС пък вече обявиха, че харесват кабинета на Габриел и похвалиха нея и Борисов, че с предлагането на кабинет постъпват "отговорно към хората и към държавата, като я спасяват от безвремието на служебните правителства и политическата криза".
Само подкрепата на ДПС обаче не е достатъчна, освен ако някои опозиционни депутати не решат да "смъкнат" кворума. Правителство се избира с обикновено мнозинство – т.е. с гласовете на повече от половината присъстващи депутати. ГЕРБ и ДПС обаче имат общо само 105 депутати, а това означава, че цели 31 народни представители от други формации не трябва да са в залата, а това изглежда трудно за изпълнение.
И вариантите за неуспешен първи мандат са няколко
Затова в момента най-реалистичният вариант изглежда мандатът на ГЕРБ да се провали, но и това може да стане по няколко начина.
Обичайната процедура това да стане, след като на Радев вече е върнат изпълнен мандат, е номинацията на Габриел за премиер да бъде подложена на гласуване в пленарната зала и да бъде отхвърлена. Така конституционната процедура ще продължи с връчването на втория проучвателен мандат на ПП-ДБ.
През 2021 година обаче видяхме и "нестандартен" начин за обявяване на мандат за неуспешен, след като е бил върнат на президента като изпълнен.
Тогава ИТН получи първи проучвателен мандат за съставяне на правителство и предложи състав на Министерския съвет, въпреки че нямаха подкрепа. След това шоуменът Слави Трифонов обяви, че партията му няма да внася за гласуване в пленарната зала предложения проектосъстав. Кандидат-премиерът на ИТН Пламен Николов оттегли съгласието си да бъде избран на поста по "лични причини", но това не реши проблема, защото процедурата в парламента не беше завършена. От президентството обаче обявиха, че няма да продължат с връчването на мандатите, докато няма някакво решение на парламента, а ИТН настояваше такова да няма.
Казусът приключи, след като парламентът взе специално решение, с което констатира, че първият мандат е приключил неуспешно.
Сценарият "Станишев"
Възможно е ако се стигне до гласуване на проектокабинет в пленарната зала, да се стигне и до друг развой - мнозинството да избере Габриел за премиер, но да не подкрепи предложеното от нея правителство.
Това се е случвало и преди в българската политика – преди близо 20 години. След изборите през юни 2005 г. БСП стана първа политическа сила, а втора остана НДСВ. Президентът Георги Първанов даде мандат за съставяне на правителство на социалистите.
Преговорите на БСП с НДСВ и ДПС се провалиха заради спорове кой да е премиер, как да се разпределят министерствата и т.н.
В крайна сметка се стигна до проектокабинет на първата и третата политическа сила - БСП и ДПС. При гласуването на правителството в Народното събрание кандидатурата на Сергей Станишев за премиер бе одобрена, но не бе приет съставът на правителството.
Тогава мандатът бе счетен за неизпълнен и конституционната процедура не започва отново, а продължи. Това се предвижда и в решение номер 20 на Конституционния съд от 1992 г.
След това президентът връчи втория мандат на НДСВ, която се отказва да съставя правителство.
Така се стига до третият и последен мандат за правителство. Получи го ДПС. Движението, БСП и НДСВ вече бяха постигнали договорка. Премиер все пак стана Станишев, трите политически сили получиха по един вицепремиер.
Сега обаче изглежда много малко вероятно правителство да бъде направено с третия мандат, дори той да бъде получен от ДПС.