Вашата баба разказвала ли ви е как за първи път е слушала радио? Или дядо ви за това кога е видял първия телевизор? А сега си представете как разказвате на внуците си, че когато сте искали да се обадите по телефона, сте излизали на улицата, за да намерите телефонна кабина. Или че сте чакали поне три дни, за да видите снимките си от ваканцията, защото на фотографските ателиета им е трябвало време. Ето още няколко предмета, с които се сбогуваме завинаги, събрани в едно от „Дойче веле“.
Телефонната кабинка
Днес почти всеки носи телефон в джоба си. А имаше времена, когато за да телефонираш, трябваше да намериш някоя телефонна кабинка. В откритите кабинки (като на снимката) се налагаше говорещият да снижи глас - за да не го слушат околните. Днес е по-различно: не са никак малко онези, които не се притесняват да водят личните си разговори на всеослушание - по улицата, в метрото или в автобуса.
Аудиокасетката
От 1963 до средата на 1990-те години аудиокасетката беше много популярен начин да се обясниш на някого в любов. Създаването на музикалната компилация обаче беше много трудоемък процес: подрастващите с часове седяха пред касетофона, дебнейки да запишат от радиото подходящото парче, или пък да прехвърлят записа от друга касетка. А оправянето на развита лента си беше направо мисия невъзможна.
Уокменът
Уокменът сбъдна мечтите на мнозина: да слушат музика дори на път, при това, без да пречат на околните. Първият уокмен е пуснат в продажба в Япония през 1979 г. и веднага се превръща в хит по цял свят. През 2010 г. е произведен последният портативен касетъчен аудиоплеър - от компанията Sony.
Телефонът с шайба
Отдавна вече не се използват и телефоните с шайба, както и самата технология за импулсно набиране на номера. Днес такива телефонни апарати могат да се видят само в музеите. Или при колекционерите на стари вещи.
Крушката с жичка
Повече от век крушката с нажежаема жичка ни сгряваше - в буквалния смисъл на думата - със своята топла светлина. И така до 2009 година, когато ЕС произнесе смъртната й присъда: този екологичен грешник трябваше постепенно да бъде изваден от употреба. При него само 4% от потребяваната енергия се превръща в светлина, а остатъкът отива за ненужно производство на топлина.
Видеомагнетофонът
В епохата на видеомагнетофоните имаше много какво да се желае относно качеството на изображението. Но пък - особено оттатък „желязната завеса“ - хората бяха щастливи, че могат да записват на видеокасетки много редки или забранени филми. А да притежаваш частна видеотека, си беше повече от престижно.
Аналоговата фотография
Най-тежко от дигиталната революция пострада фотографията. Преди беше така: във фотоапарата се поставяше фотолента с най-много 36 кадъра. А лентите не бяха никак евтини. Но пък извадените снимки бяха високо ценени - особено онези, които бяха промити в домашната фотолаборатория.
Телеграмата
Имате телеграма! В продължение на цели 200 години получаването на телеграма е било истинско събитие. За да стигне до получателя си, спешното съобщение се е нуждаело от няколко часа или дори от няколко дни. С появата на електронната поща отпада и нуждата от изпращане на телеграми. В Германия пощите спряха да приемат поръчки за международни телеграми на 31 декември 2000 г.
Пишещата машина
Това е може би най-романтичното изобретение: италианецът Пелегрино Тури конструира пишеща машина за своята възлюбена - сляпа графиня. Понеже двамата често били разделени, той искал да даде възможност на любимата си често да му пише писма. По-малко романтичен е краят на пишещата машина: през 1976-а се появява персоналният компютър. Оттогава насам тя се използва все по-рядко.
Тупалката за черги
По форма този предмет много прилича на тенис ракета, но има съвсем различно предназначение: служи за изтупване на прах от черги, килими и... непослушни деца! Последните едва ли съжаляват, че този предмет от бита вече е изчезнал от живота ни.