Посолството на Съединените щати в Куба възобновява визовите и консулските услуги в сряда, за първи път след като заради поредица от необясними здравословни инциденти сред дипломатическия персонал през 2017-а г. намали американското присъствие в Хавана, предава Associated Press. Посолството потвърди тази седмица, че ще започне да обработва имигрантски визи, с приоритет върху събиране на семейства и други като "Зелена карта". Възобновяването идва на фона на най-големия миграционен поток от Куба от десетилетия, който оказа натиск върху администрацията на Байдън да отвори повече законни пътища за кубинците и да започне диалог с кубинското правителство, въпреки исторически напрегнатите отношения.
Очаква се САЩ да издават най-малко 20 000 визи годишно,
въпреки че това е незначителна бройка на фона на миграционната вълна, която се подхранва от засилващата се икономическа и политическа криза на острова. В края на декември властите на САЩ съобщиха, че са спрели 34 675 кубинци по границата с Мексико през ноември, което е с 21% повече от 28 848 през октомври.
Нарастващата миграция се дължи на сложен набор от фактори, включително икономическа, енергийна и политическа криза,
както и дълбокото недоволство сред кубинците. Докато по-голямата част от кубинските мигранти се отправят към САЩ чрез полети до Никарагуа и преминават по суша границата на САЩ с Мексико, хиляди други предприемат опасно пътуване по море. Те пътуват близо 150 км. до брега на Флорида, често пристигайки в разнебитени, несигурно конструирани препълнени лодки, пише news.bg. Преселението от Куба се усложнява и от нарастващата миграция към САЩ от други страни като Хаити и Венецуела, което принуждава правителството на САЩ да се бори с все по-сложната ситуация на южната си граница. Подновяването на визовата работа в посолството идва след поредица от преговори за миграцията и посещения на американски служители в Хавана през последните месеци и може също да е знак за бавно размразяване на отношенията между двете страни.
Въпреки че отношенията между Куба и САЩ винаги са били напрегнати,
те се изостриха след затварянето на посолството и затягането на санкциите срещу Куба от администрацията на Тръмп. При президента Джо Байдън САЩ облекчиха някои ограничения за парични преводи и семейни пътувания от Маями до Куба, но не оправдаха надеждите на мнозина в Куба, че
президентството на Байдънще върне острова в неговата "ера на Обама".