Съединените щати обвиниха Русия, че е използвала "химическото оръжие хлорпикрин срещу украинските сили" в нарушение на Конвенцията за химическите оръжия.

Освен това Русия е използвала "агенти за борба с безредиците (сълзотворен газ) като метод за водене на война в Украйна, също в нарушение на Конвенцията", се казва в изявление на Държавния департамент.

„Използването на такива химикали не е изолиран инцидент и вероятно е провокирано от желанието на руските сили да изместят украинските сили от укрепени позиции и да постигнат тактически успехи на бойното поле“, каза Държавният департамент. Междувременно Министерството на финансите на САЩ обяви широкообхватни санкции, насочени към осакатяване на руския военен и промишлен капацитет – включително насочени към близо 300 субекта в Русия, Китай и други страни, обвинени в подкрепа на инвазията на президента Владимир Путин. Санкциите имат за цел да накажат компании, които помагат на Москва да придобие оръжие за войната й в Украйна. Те също така са насочени към руски държавни структури и компании, участващи в програмите на страната за химически и биологични оръжия.

Русия заяви, че вече не притежава военен химически арсенал, но страната е изправена пред натиск за повече прозрачност относно предполагаемото използване на токсични оръжия. Според Националния институт по здравеопазване на САЩ химикалът хлорпикрин се използва както като боен агент, така и като пестицид. При вдишване представлява риск за здравето.

Днешните действия допълнително ще засенат военните усилия на Русия за функиониране на нейната военно-промишлена база и мрежите за укриване, които помагат за нейното снабдяване“, каза министърът на финансите Джанет Йелън в изявление. Обвиненията и санкциите идват седмица, след като президентът на САЩ Джо Байдън подписа много забавен законопроект за осигуряване на ново финансиране за Украйна, докато военните на Киев се борят да задържат руския напредък. „В комбинация нашата подкрепа за Украйна и нашето безмилостно насочване към военния капацитет на Русия дават на Украйна критична преднина на бойното поле“.

Като част от мерките Държавният департамент включи в черния списък допълнителни лица и компании, участващи в енергийния, минния и металургичния сектор на Москва. Санкциите са насочени и към лица, свързани със смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални, който почина в сибирски затвор през февруари.

Почти 300-те санкционирани цели включват десетки участници, обвинени, че са позволили на Русия да придобие отчаяно необходими технологии и оборудване от чужбина, каза Министерството на финансите. Някои от заегнатите са базирани в страни като Китай, които са изправени пред нарастващ натиск от страна на Вашингтон относно подкрепата за Русия по време на нейната 15-месечна инвазия в Украйна. „Тази подкрепа дава възможност на Русия да продължи войната си срещу Украйна и представлява значителна заплаха за международната сигурност“, каза Министерството на финансите. Освен в Китай, целевите не-руски организации са били разположени в Азербайджан, Белгия, Словакия, Турция и Обединените арабски емирства. Тези компании "дават възможност на Русия да придобие отчаяно необходими технологии и оборудване от чужбина", се казва в изявлението.