Съединените щати обявиха, че одобряват продажбата за 10 млрд. долара на 18 прецизни ракетни установки "Химарс", боеприпаси и друго оборудване на Полша, съюзник на НАТО, която граничи с обхванатата от конфликт Украйна.
"Предложената продажба ще подобри полските воеен капацитет за осъвременяване на способностите, като същевременно допълнително ще подобри оперативната съвместимост със САЩ и други съюзници", се казва в изявление на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността.
"Полша възнамерява да използва тези отбранителни продукти и услуги, за да модернизира въоръжените си сили и да разшири възможностите си за укрепване на защитата на родината и възпиране на регионалните заплахи", се допълва в съобщението.
Пусковите установки "Химарс" изиграха ключова роля в борбата на Украйна срещу инвазията на Москва, като позволиха на силите на Киев да нанасят прецизни удари по складове за доставки и други руски позиции.
Съобщението за продажбата на ракетните установки на Полша - която има дълга граница с Украйна - идва почти година след началото на руската инвазия.
Държавният департамент одобри евентуалната продажба, а във вторник Министерството на отбраната и сигурността предостави необходимото уведомление на Конгреса, който все още трябва да подпише сделката.
Системата M142 Himars (High Mobility Artillery Rocket System) е модернизирана, по-лека и по-гъвкава колесна версия на гъсеничната M270 MLRS, разработена през 70-те години на миналия век за американските и съюзническите сили.
"Химарс" носи една предварително заредена капсула с шест 227-милиметрови управляеми ракети или една голяма капсула, заредена с тактическа ракета ATACMS.
Украйна многократно е искала ATACMS от САЩ, които са отказали да ги предоставят, но продажбата на Полша включва 45 броя от тях.
В края на януари Полша обяви рязко увеличение на разходите за отбрана до четири процента от брутния вътрешен продукт, като министър-председателят заяви, че страната трябва да се въоръжи "по-бързо" в светлината на войната на Русия в Украйна.
През 2022 г. Варшава е похарчила за военни цели еквивалента на 2,4% от своя БВП, което е третият най-висок процент сред страните от НАТО, според данни на трансатлантическия алианс.
Други европейски държави също обявиха увеличение на бюджетите за армиите си, след като Русия нахлу в Украйна през февруари миналата година.
Полша, която също е член на Европейския съюз, подписа през последните месеци редица сделки за въоръжаване, за да увеличи отбранителните си способности./БГНЕС, АФП