Държавният департамент на САЩ предупреди, че нов закон в Унгария „може да бъде използван за сплашване и наказване“ на унгарци, които не са съгласни с правителството. Подобни опасения вече изразиха и унгарски журналисти и активисти, които твърдят, че властите имат за цел да заглушат критичните гласове. 

Парламентът на Унгария одобри миналата седмица текстове, с които се създава служба за защита на суверенитета с широки правомощия за разследване на активни в обществения живот граждани. Правителството на влиятелния премиер Виктор Орбан многократно е обвинявало критиците си, че работят под влиянието на западни правителства и организации. 

В изявление в сряда говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър каза, че страната му е „загрижена от решението на унгарското правителство да приеме нов закон, който го въоръжава с драконовски инструменти, които могат да бъдат използвани за сплашване и наказване на онези, които не споделят възгледите на управляващата партия”.

"Новата служба за суверенитет", каза говорителят, „може да се използва за подлагане на унгарски граждани, фирми и организации на натрапчиви разследвания без съдебен контрол, дори ако не са имали контакт или подкрепа от чуждо правителство или чуждестранно образувание“. „Този ​​нов закон е в противоречие с нашите споделени ценности за демокрация, лична свобода и върховенство на закона“, добавя той.

От своя страна Дейвид Пресман, американският посланик в Будапеща, подчерта, че новият закон дава на новата служба много правомощия без подходящ надзор. „Този ​​нов държавен орган има неограничени правомощия да разпитва унгарци, да изисква личните им документи и да използва услугите на унгарския разузнавателен апарат – всичко това без никакъв съдебен надзор или съдебно обжалване за своите цели“, написа той в социалните мрежи. 

Докато правителството на Унгария твърди, че законът е необходим за подобряване на отчетността и прозрачността, медиите и неправителствените организации твърдят, че той е предназначен

да подкопае независимите гласове

в среда, в която критиците вече са под натиск. 

Миналата седмица 10 независими унгарски медии заявиха, че законът е „способен сериозно да ограничи свободата на печата“. По-рано група унгарски неправителствени организации заявиха в съвместно изявление, че „където гражданите са обвинени, че служат на чужди интереси, ако говорят мнението си по обществени въпроси, няма свобода“.

Международният институт за пресата призова ЕС да оспори закона.

Запитан за критиките към закона за суверенитета, Орбан каза пред унгарското държавно радио миналата седмица, че е „трудно да си представим по-красиво самопризнание от това, те предават себе си... Всеки, чиито интереси са накърнени от закона, защото са получили пари от чужбина досега, явно не го харесва. Нашата амбиция обаче не беше да им угодим, а това законодателство да е от полза за унгарската нация и съм убеден, че то защитава добре интересите на Унгария.“