САЩ искат да разположат разпръснати части морски пехотинци по протежение на остров Окинава до 2026 г. Те ще бъдат въоръжени с ракети и лека екипировка за възпиране на китайската армия, предаде Ройтерс, позовавайки се на вестник “Йомиури“.
Американската страна вече е информирала Япония за новата организация на силите, която ще бъде обявена след среща между министрите на отбраната и външните работи във формат две плюс две. Служители на японското министерство на отбраната не дадоха коментар по случая. Представител на външното министерство заяви, че Япония и САЩ “ще обсъдят теми, свързани с проблеми във военните бази на САЩ в Япония, включително и с преустройството им“.
Създаването на нови военни части, наречени “Крайбрежни полкове на морската пехота“, е част от голямата реорганизация на американския военноморски корпус, изложена през 2020 г. в доклад на генерал Дейвид Бъргър за състава на силите. Тогава Бъргър каза, че иска тези военноморски екипи да работят в тясно сътрудничество с японските сили за самоотбрана, за да предотвратят достъпа на китайската армия до Тихия океан.
Част от плана е морската пехота да намали броя на самолетите и да се откаже от повечето артилерийски оръдия и тежка екипировка в замяна на по-малки "разпръснати" сили, оборудвани с ракети и дронове, които могат да действат в оспорваните зони.
В доктрината за национална сигурност на САЩ Китай е определен като най-сериозна стратегическа заплаха за Вашингтон. Преди седмици държавните глави на двете държави се срещнаха и проведоха разговори, след които обявиха, че въпреки големите различия и конфликтни точки Щатите и КНР трябва да поддържат максимално конструктивна комуникация помежду си. Джо Байдън заяви, че САЩ приема положението на силна конкурентност с Пекин, но не и ескалация. Китайският президент Си Дзин Пин пък неколкократно заяви, че държавата му трябва да намери начин да се разбира с Вашингтон.
Япония е един от стратегическите партньори на САЩ в региона на Източна Азия. До голяма степен позициите на Токио за геополитическите реалности в тихоокеанския регион са близки до тези на Щатите. Япония и САЩ споделят общо виждане за казуса между Китай и Тайван и застават категорично срещу евентуална военна китайска интервенция на територията на полупризнатата държава.
След Втората световна война Япония води изключително пацифистична военна политика. В чл. 9 от Конституцията на страната е посочено, че островната държава се отказва от войните за вечни времена. По тази причина и нейните въоръжени сили не са със статут на стандартна конвенционална армия, а се определят като "Въоръжени сили за самоотбрана". В края на 2022-а година обаче Токио даде индикации, че ще засили отбранителните си способности, заради заплахите произтичащи от Северна Корея. Пхенян реагира на тези намерения остро.
Междувременно френският президент Еманюел Макрон и японският премиер Фумио Кишида изразиха желанието си да засилят партньорството между двете страни в сферата на сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион.
„Тъй като едностранните опити да се промени статуквото със сила в Източнокитайско и Южнокитайско море се засилват и средата за сигурност е все по-напрегната, ние искаме да продължим да насърчаваме сътрудничеството с Франция - една тихоокеанска държава“, каза Кишида, визирайки Китай и намеквайки по-специално за съвместните военни учения с Франция.
Японският премиер започна със спирка в Париж обиколката си в Европа и Северна Америка, имаща за цел да се срещне с лидерите на останалите страни от Г-7, на който формат Япония наскоро пое ротационното председателство за една година, посочва БТА.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.