САЩ показаха, че не блъфират и в координация със западните си съюзници наложиха санкции срещу две китайски официални лица във връзка със сериозни нарушения на човешки права в китайския регион Синцзян, където според Вашингтон етнически мюсюлмани са били жертва на геноцид, предаде "Ройтерс". Държавният секретар Антъни Блинкън подчерта, че Вашингтон споделя загрижеността на съюзниците си и че продължавайки по този път, ще действа "в единодушие" с тях. Освен САЩ, санкции под различна форма наложиха вече ЕС, Канада и Великобритания.
Американското министерство на финансите назова санкционираните официалните лица като Ван Цзюнчжън, секретар на Партийния комитет на Синцзянския производствен и строителен корпус, и Чън Мингуо, директор на Бюрото по обществена сигурност в Синцзян. Мерките срещу двамата се въвеждат съгласно американския Закон "Магнитски" за глобална отговорност по въпросите на правата на човека, заяви ведомството.
Според американската администрация координираният със съюзниците подход е по-ефективен, отколкото едностранното действие срещу Китай.
Тон за санкциите даде днес ЕС, който в бързо развиващ се сценарий получи контрасанкции от Китай и ги обяви за "неприемливи". Това бе заявено от върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел след заседанието на европейските външни министри.
По неговите думи ЕС цели да продължи с Пекин диалога за човешките права. Той отбеляза, че днес Съветът на ЕС е приел санкции по новото европейско законодателство срещу нарушителите на човешките права по света, които засягат шест държави - Китай, Северна Корея, Либия, Южен Судан, Еритрея и Русия.
Великобритания също обяви днес санкции срещу четирима китайски високопоставени представители заради тяхната роля в нарушенията на човешките права в Синцзян, по-специално в нарушения на правата на уйгурите, предаде "Франс прес".
Санкциите засягат и държавно юридическо лице, което отговаря за сигурността в някои зони в Синцзян. Те включват забрана за влизане на британска територия и замразяване на авоари. Великобритания още през януари обяви мерки за забрана на търговията със стоки, свързани с принудителния труд на уйгурите.
Канада също въведе санкции срещу китайски представители заради нарушенията на правата на уйгурите. Санкциите са срещу четири чиновници и едно юридическо лице.
Има вероятност Китай да приеме реципрочни действия, тъй като ръководството в Пекин е свикнало да обявява критиките към положението с човешките права в Китай за намеса във вътрешните работи.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.