След пореден ден на дипломатически контакт между САЩ и Русия по темата за украинската криза единствената добра новина е, че двете страни изразиха съгласие да продължат с контактите по проблема. В телефонен разговор държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и руският външен министър Сергей Лавров са се съгласили, че "обменените идеи на двете страни са формирали база за потенциални сериозни дискусии по редица теми", е казал високопоставен служител на Държавния департамент, цитиран от ABC.
Тези идеи включват неща като контрола на въоръженията и прозрачността при военни учения. Според служители на Държавния департамент Лавров е казал на Блинкън, че Русия все още формулира отговорите си на американските предложения.
Формалните декларации не са се променили. Блинкън призова в телефонния разговор с руския си колега Лавров за незабавна деескалация от страна на Русия и изтегляне на войските и военната й техника от украинската граница, съобщи Държавният департамент.
http://gty.im/1237855734
Блинкън изтъкна желанието на САЩ да продължат "съществения диалог" с Русия във връзка с безпокойствата на двете страни, свързани със сигурността. Той подчерта, че нова инвазия в Украйна би била последвана от бърза и сериозна реакция.
Очевидно е обаче, че различията по основни въпроси остават, или поне руската страна продължава да представя нещата така, въпреки че исканията й към НАТО бяха изначално неприемливи. Руският президент Владимир Путин каза днес, че САЩ и техните съюзници игнорират основните руски искания в сферата на сигурността.
"Анализираме писмените отговори, получени от САЩ и НАТО... но вече е ясно, че принципните опасения на Русия са игнорирани", каза той на пресконференция след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан.
Путин подчерта, че отказът на САЩ и техните съюзници да се съобразят с руските искания нарушава задълженията им към неделимостта на сигурността в Европа, поети в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Той посочи, че макар западните съюзници да защитават принципа, че всяка страна е свободна да избира съюзите, в които членува, те пренебрегват принципа на "неделимостта на сигурността", залегнал в документи на ОССЕ. Това, по думите на Путин, означава, че укрепването на сигурността на дадена държава не трябва да е за сметка на други.
По думите на руския президент ракетните установки в Румъния и Полша са заплаха за Русия. Той допълни, че САЩ искат да възпират Русия, като използват за това Украйна, поради което евентуалното й приемане в НАТО би подкопало сигурността на Русия.
На пресконференцията Путин повдигна въпроса за възможността за война между Русия и НАТО, ако Украйна се присъедини към алианса и се опита да си върне Крим със сила.
http://gty.im/1238114060
"Нека си представим, че Украйна е член на НАТО и започне подобна военна операция. Трябва ли да влезем във война с НАТО? Някой замисля ли се е за това? Очевидно не. Трябва да бъдат намерени начини да бъде гарантирана сигурността на всички", каза Путин и изрази надежда диалогът за Украйна да продължи.
Различията между Русия и членовете на НАТО по отношение на украинско-руската криза са значителни, но "може да бъдат преодолени", заяви днес унгарският премиер Виктор Орбан след неколкочасови разговори с руския президент Владимир Путин в Москва.
http://gty.im/1367504626
"Днес се убедих, че съществуващите различия в позиции може да бъдат преодолени и е възможно да бъде подписано споразумение, което ще гарантира мира, сигурността на Русия, а и е приемливо за страните членки на НАТО", каза Орбан.
Той изрази надежда, че разговорите през следващите дни и седмици ще доведат до споразумение. На съвместна пресконференция с руския президент Владимир Путин унгарският премиер нарече визитата си в Москва "миротворческа".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.