Президентът на Франция Еманюел Макрон пристига във вторник във Вашингтон на държавно посещение, чийто домакин ще бъде колегата му Джо Байдън. Но над помпозната церемония в Белия дом ще надделеят тежките разногласия относно търговията между САЩ и ЕС. Поради ковид-пандемията това е първото официално държавно посещение по време на мандата на Байдън, а американски представители твърдят, че изборът на Франция за тази чест отразява както дълбоките исторически връзки, така и интензивното им настоящо партньорство в противопоставянето на Русия заради войната ѝ в Украйна. Байдън ще бъде домакин на Макрон с пълно церемониално военно посрещане, трогателно посещение на Националното гробище в Арлингтън, среща в Овалния кабинет, частна вечеря със съпругите им в сряда и държавен банкет в четвъртък, на който ще свири американският музикант и носител на награда "Грами" Джон Батист.

В сравнение с напрегнатото първо държавно посещение на Макрон като гост на Доналд Тръмп през 2018 г., това пътуване, завършващо със спирка в петък в някогашния френски град Ню Орлиънс, ще бъде внимателно подготвена демонстрация на трансатлантическото приятелство. Със сигурност дипломатическият скандал, който избухна миналата година, когато Австралия отмени сделката с френски подводници и вместо това подписа договор за американски ядрени подводници, вече е загърбен. Но дори и да има малък риск от фойерверки в стил Тръмп, Макрон има сериозни претенции, които трябва да изрази.

Търговска война?

На първо място е напрежението около подписаната от Байдън политика в областта на зелената индустрия - Законът за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act, IRA), който ще вкара милиарди долари в технологии, щадящи климата, със силна подкрепа за американските продукти.

Европейците се опасяват от несправедливо предимство на САЩ в бързо развиващия се сектор, точно когато се сблъскват с икономическите последици от войната в Украйна и опитите на Запада да прекрати зависимостта си от руските енергийни доставки. Сега в Европа все по-често се говори за това дали блокът трябва да отговори със собствени субсидии за родни продукти, като на практика започне търговска война. "Китай фаворизира собствените си продукти, Америка фаворизира собствените си продукти. Може би е време Европа да предпочете собствените си продукти", заяви френският министър на финансите Бруно Льо Мер пред радио France 3 в неделя. Мартин Куенс, заместник-директор на парижкия офис на мозъчния тръст GMF, заяви, че Макрон ще каже на Байдън, че "има противоречие между администрацията, която постоянно говори за съюзи... и в същото време взема решение като IRA, което ще се отрази на икономиките на съюзниците". Друг проблем в Европа е високата цена за износа на втечнен природен газ от САЩ - рязко увеличен, за да се опита да замени отменените руски доставки. В отговор на обвиненията, че САЩ на практика печелят от войната в Украйна, високопоставен служител на американската администрация заяви, че това е "невярно твърдение". Служителят също така омаловажи напрежението, свързано с IRA, като заяви, че се водят "много конструктивни разговори" за това как да се предотврати изключването на европейските компании. За да подчертае важността на въпроса за Париж, преди заминаването си за Вашингтон Макрон се срещна с десетки ръководители на предприятия, като ги призова да продължат да инвестират във Франция. Сред тях бяха представители на американските гиганти Goldman Sachs и McDonald's.

Стратегически подход към Китай и темата за Украйна

Широкият състав на антуража на Макрон, включващ министрите на външните работи, на отбраната и на финансите, както и бизнес лидери и астронавти, илюстрира значението, което Париж отдава на посещението. В Белия дом обаче високопоставен служител заяви, че основната цел е да се подхранват "личните отношения, отношенията на съюз" с Франция и между Байдън и Макрон. Тази по-скромно звучаща цел ще включва подобряване на координацията по отношение на подпомагането на Украйна за отблъскване на Русия и още по-неприятния въпрос как да се управлява възходът на китайската суперсила. "Ние не сме съюзници от една и съща страна", каза един от съветниците на Макрон пред АФП, прогнозирайки "трудни" разговори с Байдън.

Въпреки силната си подкрепа за Киев, настояването на Макрон да продължи да поддържа диалог с руския президент Владимир Путин подразни американските дипломати. Въпросът за Китай, при който Вашингтон следва по-ястребски тон, а силите на ЕС се опитват да намерят средна позиция, едва ли ще отбележи голям напредък. "От 2018 г. насам Европа има своя собствена, уникална стратегия за отношенията с Китай", написа в Туитър говорителят на френското посолство във Вашингтон Паскал Конфаврьо. Високопоставен американски служител заяви, че дори и подходите им да "не са идентични", те би трябвало поне "да говорят по общ сценарий".