Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искания за сваляне на имунитетите на шестима народни представители – Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане", Лена Бориславова от ПП-ДБ, Гюнай Далоолу от "ДПС-Ново начало" и Марио Рангелов от "Демокрация, права и свободи" - ДПС. Исканията са по предложение на Софийската градска прокуратура (СГП)  и Софийската районна прокуратура (СРП). 

Спрямо Василев искането е заради необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския градски съд (СГС), което е спряно с определение на магистратите от 13 ноември, с мотив, че лицето има имунитет. Делото от 2023 г. е за принуда. 

Според Прокуратурата имунитетите на Вешев и Георгиев трябва да паднат, за да продължи наказателно производство пред Софийския районен съд (СРС), което е спряно на 04 юли именно заради депутатската защита на двамата. Делото от 2021 г. е за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи.

Спрямо Бориславова искането е във връзка с оценка на наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането ѝ към наказателна отговорност за документно престъпление. В хода на разследването са проведени разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи. Установено е, че в периода от около 01.55 ч на 13 май 2021 г. до около 11.45 ч. на 14 май 2021 г., в условията на продължаващо престъпление, с две деяния, Бориславова съзнателно се е възползвала от неистински частни документи. Било направено така, че да изглежда, че подписите на тях са на членове на Сдружение „Да запазим Корал“, пишат от Прокуратурата. Оттам обаче смятат, че парафите са фалшифицирани с цел да се докаже, че е прекратено правното отношение между Кирил Петков като член на УС на „Да запазим Корал“ и самото сдружение.

Държавното обивинение иска свалянето на имунитета и на Далоолу след оценка на наблюдаващия прокурор от СГП, според която има достатъчно доказателства за привличане на депутата към наказателна отговорност за принуда. При разследването е установено, че във Велико Търново народният представител употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-ото НС. 

Имунитета на Марио Рангелов от прокуратурата искат заради доказателства срещу депутата за престъпления против политическите права на гражданите. В хода на разследването са разпитани свидетели, включително и пред съдия, извършени са претърсвания и изземвания, събран е голям обем писмени доказателства. Установено е, че в периода от 20 септември до 26 октомври тази година депутатът е сформирал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на въпросното престъпление, съобщават от Прокуратурата. И допълват, че според разследването през октовмви в Плевен и Койнаре, в условията на продължаващо престъпление, Рангелов организирал "даването на имотна облага в размер по 15 000 лв.". От въпросната сума трябвало да бъдат дадени по 50 лв. на гласоподаватели от населени места в областта, за да пуснат те бюлетина в подкрепа на определена коалиция на последните предсрочни парламентарни избори.