Тази седмица група цигани в бургаско село пребиха до смърт шофьор на камион, който блъсна тяхно дете и го уби. Съветник на министър вдигнал скандал и заплашвал в „Пирогов“ след като чакал 4 часа в Спешното за своето дете (той категорично отрича обвиненията). И разбира се, във Facebook раздават правосъдие и по двата казуса.
Тези две различни случки ми се струва, че имат своя корен в един и същи проблем – липсата на усещане за право и ред в България. И това, изглежда, се простира от най-ниските до най-високите прослойки на обществото.
Никой и никъде не е застрахован от състояние на афект, ако убият детето му, дори при нелеп инцидент. Но е много вероятно той да бъде засилен когато си убеден, че правосъдната система няма да ти донесе никаква справедливост.
Разбира се, в социалните мрежи раздвоението се появи много бързо, но да бъдем честни – ако шофьорът беше циганин, а убитото дете българче (като етнически произход, защото всички герои са такива по гражданство), едва ли щеше да има толкова много обвинения срещу роднините на детето. Но убийството и саморазправата не могат да бъдат оправдавани с каквото и да е. Това е варварство и е признак на липсата на правов ред в една държава.
Привилегирован с власт съветник на военния министър заплашвал с контактите си в Здравното министерство в спешното на „Пирогов“, твърди в пост във Facebook медицинска сестра там. Искал да извадят друго дете, за да приемат неговото. От здравното заведение мигновено споделят нейния пост. Разбира се, преди да направят проверка по надлежния ред. Човекът отрича всички обвинения в телевизионно интервю. Той е и член на партия „Да, България“.
Действията на бащата не са първите по българските болници – за такива случки научаваме често. Убеден съм, че повечето лекари са добронамерени професионалисти. Но хората в България не вярват, че ако нямаш връзки, ще получиш добра и адекватна помощ – именно заради това усещане за липата на право и ред в страната.
И още преди да са изяснени обстоятелствата около действията на бащата влезе в ход Facebook правосъдието, включително и от коалиционните партньори на ДБ от ГЕРБ. Може би безкомпромисната жестокост на коментарите е подсилена от името на бащата – Мустафа Емин.
А Facebook съдът изглежда доста тих по отношение на последните развития по случая с Дебора – пребитата и остригана за назидание жена в Стара Загора. От Следствието изтече информацията, че следата от обувка в дома й не отговаря на обувките на заподозрения, а намерената кръв по него не е нейна. Изглежда, че на този етап липсват безспорни доказателства срещу мъжа в ареста. Но той е все така там. Не защото това отговаря на правните норми и закони, а защото съдът се е поддал на натиска на нашия Facebook гняв. Това също не е правосъдие.
Има нещо много сбъркано в целия този цикъл. Но сами сме си виновни. Струва ми се, че мнозинството от нас не осъзнават (или поне не го показват когато гласуват), че най-големият проблем в страната е липсата на работеща правосъдна система, която да гарантира справедливост, но и да действа като превенция срещу престъпленията. От дребните нарушения на пътя, които водят до големия брой жертви през намаляване на бюрократичната тежест за бизнесите (която сега действа като превенция вместо вярата в съдебната система) до корупцията по най-високите етажи – всички тези проблеми ще намерят своето решение с работеща правосъдна система. Обещанието на „сглобката“ между ПП-ДБ и ГЕРБ е, че ще го направят. Не знам дали им вярвам. Но знам, че ако нещо не се направи, саморазправата и Facebook съдът ще продължат да действат с пълна сила.
Ясен
[email protected]