От мистериозни експлозии във военни бази и дерайлирали влакове до безочливи убийства, през последните месеци Русия беше засегната от нарастващ поток от саботажи. Москва обвини Украйна, че е организирала атаките - и понякога Киев сам си приписа отговорността за тях.

Изправена пред задънена улица на бойното поле и несигурност относно дългосрочните перспективи за западната военна помощ, Украйна все повече вижда саботажа като решаваща тактика срещу по-големия си враг. За да окаже натиск върху Кремъл и да прекъсне линиите за доставки, Киев вероятно ще засили своите удари с дронове и саботажи през новата година, твърдят западни служители, бивши служители на разузнаването на САЩ и регионални анализатори.

„Мисля, че ще видим повече подобни операции“, каза един от тях.

Дръзката саботажна кампания

предизвика безпокойство в администрацията на президента Джо Байдън,

особено операции, които застрашават цивилни и носят риск да накарат Москва да ескалира войната отвъд Украйна. 

Официални лица на САЩ ясно дадоха да се разбере, че Вашингтон не е имал никаква роля в атаките на руска територия и че Киев е спазил обещанието си да не използва произведени в САЩ оръжия в Русия.

„Нашата позиция по тези въпроси остава същата; ние не позволяваме и не насърчаваме атаки вътре в руска територия“, каза говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

Но тъй като Украйна е изправена пред нарастващо противопоставяне във Вашингтон и в Европа, докато се опитва да си осигури повече военна и икономическа помощ, за да продължи битката си, официалните лица в Киев може да са по-малко склонни да се вслушват в съветите на своите колеги от САЩ и да се въздържат от по-агресивни тайни операции, казаха бивши служители на разузнаването. „Колкото по-малко помощ предоставяме, толкова по-малко влияние имаме“, заяви Марк Полимеропулос, бивш служител на ЦРУ от кариерата. 

Войната в сянка на Украйна зад фронтовите линии на Русия е отчасти наследство от обучението и помощта на САЩ и Великобритания през последното десетилетие. След като Русия за първи път изпрати войски в Украйна през 2014 г., Вашингтон разви сътрудничество с украинските разузнавателни служби и помогна за обучението и оформянето на ГУР, военното разузнаване на страната, казаха бивши американски служители. „Това е основният субект, който американската разузнавателна общност обучаваше в продължение на години и се превърна в наистина ефективна сила. Те са нашето бебе“, каза Полимеропулос.

Сега

ГУР е в челните редици на саботажната офанзива.

Директорът на агенцията Кирило Буданов често се подиграва на Москва в публичните си изявления. Украински служители твърдят, че съпругата му Мариана е била отровена миналия месец с „тежки метали“ и е лекувана в болница. 

Украйна засили и своите удари с дронове зад руските линии през последните седмици, насочени към обекти в Москва, Южна Русия и окупирания от Русия Крим. На 15 и 16 декември Украйна е изстреляла повече от 80 дрона срещу руски цели, твърдят руски официални лица, цитирани в местни медии. 

Киев се опита да наруши логистичната мрежа на Русия, насочвайки се към железопътни линии, пътища, складове и петролни депа с дронове и други методи дълбоко в руската територия. Тайните операции включват удари на отдалечени места, казват бивши американски служители. 

Миналия месец руските власти съобщиха, че предполагаем саботаж е причинил дерайлирането на товарен влак с 19 вагона в района на Рязан в централна Русия. Същия ден беше съобщено за експлозия и пожар във фабрика за барут в Котовск в Тамбовска област. 

Първоначално загадъчни или мълчаливи относно възможната роля на Украйна в атаките, правителствени служители в Киев все по-често поемат отговорност за тях. Директорът на разузнавателната служба на СБУ на Украйна Васил Малюк заяви публично, че неговата агенция стои зад две нашумели атаки срещу моста в Керченския проток, свързващ континенталната част на Русия с окупирания от Русия полуостров Крим. Една атака включваше камион, натоварен с експлозиви, а другата беше извършена с морски дронове. 

Най-зрелищният акт на саботаж

във войната в Украйна дойде през септември миналата година, когато експлозия под Балтийско море разкъса газопровода "Северен поток II" между Русия и Германия. Украйна отхвърли отговорността, въпреки че някои медийни съобщения свързват Киев с взрива.

През май пък Украйна успя да лети с два дрона точно над покрива на Кремъл, в символичен, но смущаващ епизод за руския режим. 

Освен че се насочва към руските военни мрежи за доставки и руските военни кораби, властите в Киев се считат за поръчители и на агресивна кампания за убийства. Украйна е атакувала руски служители и предполагаеми сътрудници, понякога потвърждавайки, че нейните шпионски служби са ги убили. По-рано този месец Киев съобщи, че разузнавателната служба СБУ е застреляла бившия украински депутат Иля Кива близо до Москва. Той поддържаше войната на Русия и призоваваше Украйна да се предаде на руските войски след нахлуването през февруари 2022 г.

„Ликвидирането на високопоставения предател, колаборационист и пропагандист Иля Кива е специална операция на СБУ. Престъпникът беше елиминиран с помощта на огнестрелно оръжие“, каза украински служител на реда пред NBC News.

През август 2022 г. Русия обвини Киев и за убийството на Дария Дугина, дъщерята на руския националист Александър Дугин, за която се смяташе, че е истинската мишена на атентата с кола бомба край Москва. Украйна отхвърли отговорността за убийството.