Тази година рекорден брой хора подаряват на своите близки козметични операции за Коледа. Eдно 20-годишно проучване онагледява как инжекциите променят външния вид на лицето.

Две близначки са били наблюдавани в продължение на почти 20 години, като едната е получавала инжекции ботокс два до три пъти годишно, а другата е оставила природата да действа. В доклада за случая, написан от пластичен хирург от Бевърли Хилс, са сравнени няколко изображения на всяка близначка през различни интервали от време.

Снимката е направена през 2006 г., на 38-годишна възраст и е направена, когато лицата им са "почивали".  По това време едната от близначките се е подложила на поне 26 инжекции ботокс от 21-годишна възраст насам, а другата е получила само няколко инжекции. Близначката, която редовно е получавала процедурите, е имала забележимо по-гладка кожа с по-плитки бръчки по лицето.

В същото време сестра й имала по-дълбоки бръчки на челото и по-забележими бръчки край очите, когато се усмихвала, в сравнение с близначката, която се е подлагала на инжекциите.

След това те са проследени на 44-годишна възраст през 2012 г. - тогава близначката с ботокс е получавала инжекциите от почти 20 години. Към този момент близнакът без ботокс е изглеждала значително по-пухкава и с по-широка челюст, въпреки че не е ясно дали ботоксът е бил фактор за това.

По време на проследяването през 2012 г. и двете близначки са заявили, че са използвали слънцезащитни продукти постоянно, което изключва възможността бръчките да са причинени от продължително излагане на ултравиолетовите лъчи на слънцето. Нито една от двете не е използвала ретинол за лечение на бръчките и са водили предимно здравословен живот.

Освен това са живели в различни краища на света със значително различно ниво на слънчева светлина. Близначката със спорадични процедури и повече бръчки е живяла в Мюнхен, където средният UV индекс е по-нисък в сравнение с Лос Анджелис, където се е намирала сестра й. Д-р Уилям Байндър докладва проучването на случая.

Инжекциите с ботокс са изключително популярни. През 2022 г. в САЩ с тях са извършени над 8,7 милиона козметични процедури, пише "Мейл Онлайн". 

Но това не е лишено от риск. Инжекциите могат да причинят синини, подуване и зачервяване на мястото, където е инжектирана иглата. А лицето може да придобие замръзнал вид, като в същото време се наблюдава и увисване на веждите или клепачите. 

По-сериозните реакции, включват анафилаксия, задух, главоболие и дори грипоподобни симптоми.