За какво следят руските шпиони в България и каква информация донасят на Кремъл? Това е основният въпрос, който се завъртя в обществото, след като дългогодишен служител на ГДБОП беше задържан по подозрение в шпионаж в полза на Русия. Оказва се, че той е бил ценен кадър на неприятелските служби, тъй като е получавал информация за всички запитвания, които идват от
европейските ни партньори, както и тези от САЩ
Те са били свързани основно с разследвания на руски компании.
Подобна информация потвърди и бившият заместник-министър на вътрешните работи Филип Гунев.
„В някоя от европейските държави се води разследване за заобикаляне на санкциите от руски фирми. Те пускат запитване до всички държави членки: „Знаете ли нещо за еди-кой си – човек, фирма и т.н.?“ Когато получи такава информация, този човек знае, че в Нидерландия се разследва фирмата „Хикс“, което за руснаците е ценна информация“, заяви Гунев.
Службите в България не изключват и
пробив дори в
Министерството на отбраната
Информацията, която е ценна за руснаците, е западното въоръжение, което купуваме и с което разполагаме. За всичко това се получава и солидно заплащане. Българската прокуратура обаче не е установила до момента колко пари е получил арестуваният антимафиот. От ДАНС обаче се похвалиха, че те са стигнали до разкриването на шпионина, въпреки че се появи информация, че това е станало след сигнал от ЦРУ.
„Ясна е мотивацията, която стои зад действията на задържания – тя е свързана с пари“, заяви експертът по национална сигурност Искрен Иванов.
„Тук се засягат не само интересите на европейските служби, но и на нашите американски партньори. В много отношения това е сериозен пробив в националната сигурност“, каза още Иванов. Според него сред изтеклата информация има и такава за
технологиите, които използва секторът за сигурност
Според информация от прокуратурата, служителят от Главната дирекция „Борба с организираната престъпност (ГДБОП), задържан за шпионаж в полза на Русия, е предоставял информация както от български, така и от партньорски служби от ЕС на представители на руските разузнавателни служби.
Освен него се разследва и служител на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС).
Информацията идва, след като в понеделник Софийската градска прокуратура (СГП), дирекция „Вътрешна сигурност“ в МВР и ДАНС проведоха акция в сградата на ГДБОП по сигнал за шпионска дейност.
„Това е стъпка към прочистване към МВР и в частност към ГДБОП“, каза директорът на службата Явор Серафимов във вторник.
Кой е вторият разследван служител
Установено е, че задържаният е имал честа комуникация със служител на ДАНС. Засега няма данни този човек също да е предавал информация на руските служби.
Във вторник от прокуратурата казаха само, че тепърва ще се преценява дали той ще бъде обвинен и за какво. Взети са мерки за ограничаване на достъпа му до информация и ще бъде тестван с полиграф.
Разследването идва, след като преди около две години закритата по-късно Специализирана прокуратура съобщи, че разследва за шпионаж служител на ДАНС. Досега обаче няма публична информация на какъв етап е това разследване.
В началото на март 2022 г. двама служители на руското посолство бяха експулсирани, а за сътрудничество с него беше уличен българският генерал от резерва Валентин Цанков, който беше обвинен в шпионаж.
Впоследствие от страната първо бяха изгонени още 10 представители на руската дипломатическа мисия, а през юни същата година общо 70 сътрудници на представителствата на Руската федерация на българска територия, което предизвика ново напрежение между двете страни.
През септември 2023 г. беше изгонен и предстоятелят на руската църква в София архимандрит Васиан и още двама служители на църквата заради подозрения в шпионаж.
Каква информация е изнасял задържаният
Звеното, в което е работил последно, не се занимава пряко с оперативна дейност, но задържаният е имал активен достъп до секретна информация. По думите на прокурора в продължителен период той е предоставял такава информация, изготвена от българските служби и агенции, както и данни, постъпвали от партньорските структури на няколко европейски държави.
Той е използвал различни технически методи за предаване на информацията, включително на хартия и електронни документи, каза още Кънчев.
Предстои да бъде направено запитване до съответните държави за статута на документите, които са били предадени на руското разузнаване.
„Със сигурност не става дума за еднократно предаване или няколко документа само“, допълни Кънев, като отбеляза, че дейността му обаче не е провалила съвместни операции с партньорски служби или български операции.
„Не са допуснати действия, които да накърняват националната сигурност на страната“, каза и зам.-председателят на ДАНС Петър Петров. По думите му, разработката е започнала в службата.
Извършени са претърсвания и обиски и са открити веществени доказателства. Задържаният е съдействал на разследващите, като сам е посочил къде са част от тях.
Кой е задържаният антимафиот
По време на брифинга във вторник стана ясно, че задържаният служител е 57-годишен експерт в сектор „Международно сътрудничество и проекти“ на ГДБОП. Засега той е задържан за срок до 72 часа, след което ще бъде поискан постоянен арест. Предявяват му се обвинения за шпионаж.
Служителят работи в МВР от 1993 г, като е започнал в Национална служба „Сигурност“ – предшественик на ДАНС. От 2001 до 2002 г. е бил на мисия в Косово.
По думите на наблюдаващия прокурор Ангел Кънев действията му са наблюдавани в продължение на няколко месеца.
Продължава ли Руската църква да е квартира за шпиони в расо?
Точно на 10 ноември – 34 години след свалянето на Тодор Живков от власт и след почти два месеца под катинар, Руската църква отново беше отворена за вярващите. Тя беше затворена, след като се оказа, че архимандрит Васиан, който беше изгонен от ДАНС заедно с още двама служители е шпионин, донасял в полза на Русия.
Към днешна дата обаче вече има и нов свещеник, назначен от руския патриарх – това е архимандрит Владимир Тишчук. Продължава ли храмът да е арена на геополитически сблъсъци и квартира за шпиони в расо?
Според журналиста Горан Благоев отговорът и на двата въпроса е „Да“. Например, когато се говори за геополитика, много силно впечатление прави с какъв автомобил дойде тогава в първия ден от отварянето на Руската църква новият свещеник – с украинска регистрация.
По отношение на шпионската част – когато българското контраразузнаване гони трима свещеници от руския храм, защото според ДАНС те са опасни за националната ни сигурност, е много важно кой идва на тяхно място. Горан Благоев коментира тогава пред NOVA, че има скрит смисъл в това храмът отново да отвори врати точно на 10 ноември.
„Непрекъснатото удряне по масата, че тази църква е Руска и ще се чува само руската дума, е в разрез с всякакви църковни канони“, каза още Горан Благоев.