На фона на обвиненията, че руски тролове са повлияли на резултата от последните президентски избори в САЩ, сега в страната се появяват твърдения за нова интернет атака, този път насочена към дебатите за използването на ваксини.
По данни на Facebook намесата на руските тролове в американската президентска кампания през 2016 година е допринесла за избирането на Доналд Тръмп начело на Съединените щати. Според част от наблюдателите, разпространявайки определени политически тези и огромно количество фалшиви новини, троловете са успели да подменят дебатите и да заблудят избирателите.
Сега, две години по-късно, Съединените щати са на прага на средносрочни избори. Огромна част от членовете на Конгреса трябва да се изберат отново на 6 ноември, като от това обновяване може да зависи доколко президентът ще може да взема сам решенията за страната. В този момент група руски тролове опитва да поднови атаките. Как? Създавайки илюзията, че Twitter е пламнал от дебати върху ваксините.
Това е установило проучване на анализатори от университета „Джордж Вашингтон", които са открили тази нова форма на тролска намеса. Опитвайки се да подобри комуникацията на работещите в сферата на публичното здраве в социалните мрежи, анализаторите установили, че тролове и ботове подменят дебатите онлайн. Те успели да насадят настроения срещу ваксинирането и да разколебаят консенсуса относно безопасността на ваксините.
"Тези тролове изглежда използват ваксинирането като проблем, стимулиращ разделението в американското общество", обяви пред Guardian Марк Дредзе, член на анализаторския екип и професор по информатика. „Те разрушават доверието във ваксините, излагайки ни всички на риска на инфекциозни болести. Вирусите не се спират пред националните граници", категоричен е още професорът.
Профилите, до които се е добрало проучването, изглежда са свързани с Агенцията за изследване на интернет, агенция, зависима от пропагандата на руското правителство, смятат изследователите. Според тях тези профили са туитнали върху въпроса за ваксините 22 пъти повече, отколкото един традиционен потребител на Twitter. Проучването е установило, че броят на туитовете „за" и „против" ваксините е общо взето еднакъв.
„Те не изглежда да имат специална теза за ваксините - изглежда по-скоро искат да стимулират дебати между двете страни", обяснява Давид Бронатьовски, професор по инженерство в университета „Джордж Вашингтон" и водещ автор на изследването. „Това съответства на идеята за всяване на раздор и разделение", убеден е той.
Проучването, публикувано в American Journal of Public Health, изрично е озаглавено: „Войнствена комуникация върху здравето: ботове в Twitter и руски тролове се наместват в дебата върху ваксините". За да го осъществят, учените са анализирали 1,7 милиона туитове, публикувани между юли 2014 година и септември 2017 година.
Публикуването на това проучване е тъжно продължение на една от най-съществените епидемии от морбили, която Европа не бе виждала от десетилетия. През първите 6 месеца на годината бяха оповестени 41 хиляди случая на морбили на континента, а 37 души вече загубиха живота си. Това е повече, отколкото през цялата 2017 година. Отчасти резултатът се дължи и на спада в процентите на ваксинирането. В Белгия всеки 10 се съмнява в ефекта на ваксинирането, а в Съединените щати се увеличава броят на децата, които не са ваксинирани, и причините за това не са медицински.
Да се играе с доверчивостта на хората, като се засягат здравни въпроси, се е превърнало в новото оръжие на троловете на руското правителство, убедени са изследователите. Те са категорични, че става дума за тревожен процес, който въпреки намеренията на ръководствата на социалните мрежи като Facebook и Twitter да въведат мерки срещу дезинформация и фалшивите новини не е на път да спре.