Ключов руски генерал, когото руският президент Владимир Путин повиши тази седмица, гледа на нахлуването в Украйна просто като на „стъпка“ към по-нататъшен конфликт с Европа, пише Newsweek. 

Путин започна пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., предизвиквайки опасения у много анализатори, че Кремъл може да има по-големи амбиции отвъд поемането на контрол над бившата съветска република.

Руските коментатори и законодатели често засилват тези страхове със своята антиатлантическа реторика – рутинно насърчавайки за директни удари срещу европейски и дори американски цели. 

Тази седмица Путин повиши генерал-лейтенант Андрей Мордвичев в чин генерал-полковник. Военният лидер вече е изпълнявал ролята на командващ Централния военен окръг и Централната част на руските войски в Украйна. В скорошно интервю за московската държавна телевизия Russia-1, клип от който беше широко разпространен в социалните мрежи в събота, Мордвичев каза, че вярва, че

войната на Путин ще продължи доста дълго време и ще се разшири в бъдеще 

„Мисля, че ще продължи още много време. Безсмислено е да говорим за определен период. Ако говорим за Източна Европа, което трябва да направим, разбира се, тогава ще продължи по-дълго“, каза генералът. „В такъв случай Украйна е само трамплин?“ – попита го водещият на предаването. „Да, абсолютно. Това е само началото“, отговори Мордвичев, който продължи, като каза, че войната „няма да спре тук“. 


Преди нахлуването в Украйна руският президент изложи визия за възстановяване на отдавна несъществуващите територии на Руската империя в единен блок. Путин и неговите съюзници многократно са заявявали, че не смятат Украйна за независима от Русия, заявявайки, че суверенната нация трябва да бъде върната под контрола на Москва. Някои от съюзниците на Путин също често изтъкват възможността за разширяване на инвазията на Кремъл в страни от НАТО, включително Полша и няколко други източноевропейски държави. 


Анализаторите посочиха визията на руския президент и предложенията за разширяване на войната като тревожни признаци, че Москва може да изтласка военните си усилия отвъд Украйна. 

Лидерите на НАТО защитиха своята военна и хуманитарна помощ за Украйна, заявявайки, че целта им е да попречат на Путин да избута силите си още на запад в Европа. Източноевропейските държави, като Полша, бяха едни от най-шумните защитници на Украйна, тъй като техните лидери се страхуват, че границите им може да бъдат следващите, които ще бъдат нападнати от силите на Кремъл.

Руските лидери твърдят, че тяхната инвазия в Украйна е била отбранителна

за да предотвратят разширяването на НАТО и да защитят рускоезичното население в Украйна от „геноцид“. Те твърдят, че правителството на Киев се ръководи от нацисти, като същевременно казват, че Украйна твърде много подкрепя правата на LGBTQ+ общността. Мнозина смятат твърдението на нацистите за особено странно. Украинският президент Володимир Зеленски е евреин и самият той е роден в рускоезично семейство. 


По време на предизборната си кампания през 2019 г. той си навлече критики за акцента, с който говореше украински. По времето, когато Зеленски спечели и встъпи в длъжност, министър-председателят на Украйна също беше евреин.