Русия предупреди страните в Организацията на обединените нации, че гласуването "за" или "въздържал се" от настояването на САЩ за изключване на Москва от Съвета по правата на човека ще се разглежда като "неприятелски жест" с последици за двустранните връзки, съобщава "Ройтерс".
Съединените щати заявиха в понеделник, че ще поискат изключване на Русия, след като Украйна обвини руските войски в убийството на стотици цивилни в град Буча.
193-членното Общо събрание на ООН в Ню Йорк трябва да гласува мярката в четвъртък.
Мнозинство от две трети от членовете с право на глас - въздържалите се не се броят - може да отстрани държава от 47-членния Съвет по правата на човека, базиран в Женева, за извършване на груби и систематични нарушения на правата на човека.
Мисията на Русия в ООН призова страните "да се противопоставят на антируската резолюция". Не е ясно веднага колко държави са получили съобщението.
"Струва си да се спомене, че не само подкрепата за подобна инициатива, но и еднакво отдалечена позиция при гласуването (въздържал се или неучастие) ще се счита за недружелюбен жест", се казва в съобщението.
"Освен това позицията на всяка страна ще бъде взета предвид както при развитието на двустранните отношения, така и при работата по важните за нея въпроси в рамките на ООН", се казва в съобщението.
Мисията на Русия в ООН отказа да коментира съобщението, тъй като не е публично. Русия е втора година от тригодишен мандат в Съвета по правата на човека.
"Русия нагло и открито заплашва държавите, които гласуват да я отстранят от Съвета на ООН по правата на човека, това е само допълнително доказателство, че Русия трябва незабавно да бъде отстранена от Съвета на ООН по правата на човека", коментира Оливия Далтън, говорител на мисията на САЩ към ООН.
Откакто нахлуването на Русия в Украйна започна на 24 февруари, Асамблеята прие две резолюции, осъждащи Русия със 141 и 140 гласа "за". Москва казва, че извършва "специална операция" за демилитаризиране на Украйна.
Русия отрича да е нападала цивилни в Украйна, а руският посланик в ООН Василий Небензя каза във вторник, че докато Буча е била под руски контрол, "нито един цивилен не е пострадал от какъвто и да е вид насилие".
Общото събрание и преди е отстранявало държава от Съвета по правата на човека. През март 2011 г. той единодушно острани Либия заради насилие срещу протестиращи от сили, лоялни на тогавашния лидер Муамар Кадафи.
Руският външен министър Сергей Лавров също прави изявление в подобен стил и насока. Изявлението му пред руски медии разпространява и руското посолство в България на страницата си във Facebook.
Лавров заявява: Бихме искали още веднъж да призовем отговорните за действията на Киев (знаем кои са те) да осъзнаят своята отговорност за сигурността в Европа, за бъдещето на световния ред и да гарантират, че всички принципи на Устава на ООН се спазват на практика. Русия е готова за този разговор.
"За да постигнем реален напредък, не само привидно, настояваме да се изпрати недвусмислен сигнал до Киев да не участва в саботажи. В противен случай рискуваме да повторим съдбата на споразуменията от Минск."
Обосновката му е, че преговорите между Русия и Украйна е в тупик, а украинската страна не улеснява, а затормозява само процеса.
"Ако украинската делегация продължава да твърди, че са необходими допълнителни стъпки от страна на Руската федерация и категорично отказва (както прави сега) дори да обсъжда задачите по денацификация и демилитаризация, възстановяване на правата на руския език, както и да твърди, че няма проблеми с руския език, правата на рускоезичното население и нацификацията на всички райони на страната, не мисля, че това ще улесни по-нататъшния ход на преговорния процес", обяснява Лавров.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.