Кремъл приветства възможността за спасяване на почти пропадналия при Тръмп договор START-2 за контрол над ядрените оръжия, след като избраният от новия президент Байдън държавен секретар Антъни Блинкън направи изявление, че идващата на власт администрация ще се стреми да го съживи под името START-3. „Оптимизъм“ за бъдещето на споразумението изразиха говорителят на Путин, Дмитрий Песков, и бившият руски президент Дмитрий Медведев. “Той /Байдън – бел. Ред./ ще трябва да вземе решение каква продължителност на договора ще търсим“ - каза Блинкън, а Дмитрий Песков, говорител на руския президент Путин коментира неговото изявление с думите „само можем да приветстваме удължаване /на договора/“.

Какво предвижда договорът

Споразумението, подписано през 2010 година, предвижда Русия и САЩ да разположат в готовност по 1 550 ядрени бойни глави и ограничава броя на ракетите и бомбардировачите, способни да ги пренасят и насочват. То изтича на 5 февруари и това е съпроводено с опасения, че след тази дата новата ядрена надпревара ще бъде отприщена. Условията на договора разрешават да бъде продължен с 5 години при взаимно съгласие.

На 30 ноември близо 30 щатски експерти по контрола над въоръженията посъветваха Байдън да се съгласи на 5-годишното удължаване без да поставя условия.

Оптимизъм

Заместник-председателят на Съвет за сигурност на Русия, Дмитрий Медведев, който през 2010 подписа договора като руски президент, каза, че е оптимистично настроен за новия договор START, макар че упрекна Байдън в „остър, дори агресивен“ език спрямо Москва.

Изказването на Медведев намеква, че Джо Байдън ще има тежката задача да маневрира деликатно в трудните и изпълнени с напрежение отношения с Русия още в началото на своето управление. Анализатори посочват, че едно удължаване на договора няма да представлява рестарт в отношенията САЩ - Русия, но ще докаже, че двете страни все още могат да работят заедно, когато става дума за ключови взаимни интереси, независимо от състоянието на отношенията им.