Русия няма нищо против продължаване на споразумението за безопасен износ на жито от черноморските пристанища на Украйна, но само за 60 дни, наполовина на срока на предишното подновяване на сделката, предадоха Ройтерс и ТАСС, като се позоваха на изявление от понеделник на руския заместник-министър на външните работи Сергей Вершинин.
"Руската страна... не възразява против ново удължаване на черноморската инициатива след изтичане на втория срок на 18 март, но само за 60 дни", каза Вершинин пред журналисти след преговори с представители на ООН в Женева.
Споразумението, договорено между Русия и Украйна с посредничеството на ООН и Турция през юли миналата година, беше удължено със 120 дни през ноември. Сегашният му срок изтича в събота. Вершинин заяви, че е провел "подробен и откровен" разговор с генералния секретар на Конференцията на ООН за търговия и развитие Ребека Гринспан и заместник-генералния секретар на ООН, отговарящ за хуманитарните въпроси, Мартин Грифитс.
По думите му консултациите са потвърдили, че макар търговският износ на украински продукти да се развива със стабилни темпове и да носи значителни печалби на Киев, "все още има пречки пред руските износители на селскостопански продукти".
"Обявените от Вашингтон, Брюксел и Лондон изключения от санкциите за храни и торове всъщност не работят", каза той.
Според него "по-нататъшната позиция на Русия ще зависи от реалния - на дело, а не на думи - напредък в нормализирането на руския селскостопански износ".
Висш украински правителствен служител, участвал в преговорите за постигане на първоначалната сделка, каза, че Киев смята 60-дневно удължаване за нарушение на условията на споразумението.
"Споразумението ясно заявява, че удължаванията са възможни за поне 120 дни. За да бъде удължена с 60 дни, сделката трябва да бъде променена", каза служителят.
Говорителят на ООН Стефан Дюжарик заяви пред репортери в Ню Йорк:
"Правим всичко, за да запазим целостта и да гарантираме непрекъснатостта на споразумението."
По думите му ООН работи с Русия, частния сектор, Европейския съюз, Великобритания, САЩ и други, за да улесни руския селскостопански износ, но "очевидно много от тези неща не са в правомощията за вземане на решения на ООН".