Двамата китайци, заловени, докато се бият за Русия, твърдят, че не са били изпратени във войната от китайското правителство, и описват трудностите си в руските редици.

Един от пленените, Уанг Гуандзюн, каза, че е бил жертва на атака с руски "химически оръжия" веднага след като е бил пленен от украински войник, каза той пред репортери на пресконференция в Киев на 14 април.

„Губех сили и припадах... Тогава усетих, че някой ме хваща за яката и ме издърпва на чист въздух“, каза Уанг.

Според Уанг, след като е бил заловен от украинските войски, той се е озовал в землянка с украински войник, намирайки подслон по време на руска атака. Той каза, че украинецът му е помогнал да оцелее, което Уанг описа като "газова атака".

„Украинските войници ни защитаваха и се отнасяха добре с нас през цялото това време“, добави той.

Уанг Гуандзюн и Джан Ренбо, родени през 1991 г. и 1998 г., бяха първите китайски граждани, заловени от Украйна, докато се биеха в редиците на руската армия на украинска земя. Президентът Володимир Зеленски обяви техният арест, а няколко дни по-късно, на 11-ти април, Зеленски каза, че най-малко „няколкостотин“ китайски граждани се бият на страната на Русия в Украйна.

Дни по-късно Уанг Гуандзюн и Джан Ренбо, бяха изведени на пресконференция. Двамата говореха на китайски. Отговорите им бяха преведени на украински от осигурен от правителството преводач. Kyiv Independent не можа да провери техните твърдения или точността на превода.

Уанг каза, че бил в Китай, прелиствайки TikTok, когато видял реклама за присъединяване към руската армия. След като загубил работата си миналото лято, той се заинтересувал от предложението, особено след като военната служба се смята за "престижна" в Китай.

Вербовчик, с когото Уанг се свързал, му казал, че китайски новобранец може да печели от 200 000 до 250 000 руски рубли (2000-3000 долара) на месец в руската армия, което е по-високо от средната заплата в Китай. Вербовчикът също така обещал да покрие пътуването му до Русия и да му помогне да получи необходимите документи, според Уанг.

Но нещата не се случили точно така, твърди китаецът. По-късно, каза той, руснаците са отнели банковата му карта и телефона, така че Уанг да не може да използва парите, които печели.

Другият пленен войник Джан сподели, че е от заможно семейство и е работил като пожарникар и спасител. Той каза, че е дошъл в Русия през декември и първо му е била предложена работа в строителството, но в крайна сметка е бил вербуван за военна служба.

„Исках да правя пари, но не очаквах да отида на война", коментира той.

Никой от двамата войници не спомена откъде е в Китай. Двамата твърдят, че нямат връзка с китайското правителство и че са подписали договор с руската армия по собствено желание.

Маршрутите им минавали през Москва, Ростов на Дон и окупирания от Русия Донецк в Източна Украйна, преди да стигнат до бойното поле.

По думите на Уанг той е бил в лагера с хора от други националности, вероятно от Централна Азия, Гана и Ирак.

Русия е привлякла чуждестранни бойци от множество страни, включително Индия, Непал и Сирия, за да се бият срещу Украйна. Москва използва и около 12 000 севернокорейски войници, изпратени от Пхенян, за да противодействат на украинското нахлуване в Курска област.