Това е Марзи от Иран. Преди 6 г. шофира из улиците на Исфахан. Красива, свободна жена в своя автомобил, която не подозира, че този ден ще промени изцяло живота й. До колата й се доближават двама мъже на мотоциклет и единият от тях хвърля киселина на лицето й. След това и двамата бързо бягат. Полицията никога не ги открива, въпреки че на улицата имало много видеокамери. Лицето на Марзи е поразено. Цялата й лява половина буквално се свлича надолу. Кожата й изгаря, окото й ослепява. Когато си спомня този ужасен ден, Марзи започва да плаче. Не се притеснява да разказва историята си. След като споделя всичко, намира сили да се усмихне. С усмивката на властна жена, която има кураж да преодолее страданието. Снимката й е заснета от румънската фотографка Михаела Норок, като част от проекта й The Atlas Of Beauty. Това е проект за красотата на жените не само като външно проявление, а като душевност. За него тя събира портрети на жени от целия свят. Досега е посетила над 50 държави и множество жени са разказали пред нея своите трогателни истории.

 
Вижте тази публикация в Instagram.
 

Stefania lives in a village famous for its traditions, in Gorj County, Romania. Almost 150 years ago, a few minutes away from Stefania’s house, one of the greatest sculptors of the 20th-century was born. Constantin Brâncuși was influenced by the local woodcarving tradition and later became a pioneer of modernism, being also known as the patriarch of modern sculpture. Today Stefania is part of a traditional dance group in the village. She inherited this old georgeous outfit from her grandmother. Besides being passionate about the folk culture, she also loves technology, preparing to study robotics. As Brâncuși, she admires the past, while also focusing on the future. Yes, traditions and progress can go hand in hand. And I think this is the key for a better and healthier world.

Публикация, споделена от The Atlas Of Beauty (@the.atlas.of.beauty) на

Най-честите проблеми в живота им са на етническа, полова или регионална основа. В него влизат портрети и на български жени. Една от тях е Диляна, която е отгледано само от майка си и още на 16 години започва работа в цветарски магазин, за да се издържа. Животът й е труден, но днес има собствен бутик за цветя в София. Марзи не единствената жена в Иран, залята с киселина. По това време има още няколко подобни случая в Исфахан, през същата година. Нито един от извършителите не е открит. Всички подобни действия са насочени към жени, които не носят консервативни тоалети. Много иранци смятат, че тези атаки са били направени в съучастие с различни власти, за да обезкуражат жените да приемат по-либерален начин за обличане. Но както националните, така и местните власти отричат всякакво участие. Днес красивата иранка се опитва да повиши осведомеността за тези ужасни атаки и се застъпва за забраната на продажбите на киселини. Тя се бори за каузата си всеки ден, за да не се случи това отново и на други жени.