Проевропейският кандидат Никушор Дан спечели важните за ориентацията на Румъния президентски избори. Според официалните резултати от почти всички избирателни секции 55-годишният центрист, който е кмет на Букурещ, е получил около 54% от гласовете. Румънските медии определиха победата на Дан като зрелищен обрат заради преднината от 20 на сто над неговия опонент - твърдолинейния националист Джордже Симион, на първия кръг.

Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот, който редица наблюдатели виждат като избор между Изтока и Запада. Симион призна поражението си и поздрави своя опонент за победата.

Дан призова ликуващите си поддръжници да работят, за да „построят Румъния заедно”. „Това е вашата победа! Това е победата на хиляди хора, които водеха кампания тези дни, които вярваха, че Румъния може да се промени в правилната посока. Не забравяйте, никога не забравяйте силата, която доказахте през тези седмици, защото ще има неща, които трябва да преодолеем заедно. От утре Румъния започва нов етап и се нуждае от всеки един от вас”, каза той след спечелването на вота.

Дан обяви, че в първите си дни като президент ще започне разговори с проевропейските партии в парламента в търсене на мнозинство за съставяне на следващо правителство.

„Партията на загубилия изборите Симион излезе с информация, че започват национални протести заради изборни нарушения. По мои лични наблюдения и по тези на властите имаше опит за руска и френска намеса”, заяви в ефира на „Здравей, България” журналистът в Румъния Юлия Баховски.

Българският държавен глава поздрави Дан за победата. „Очаквам с нетърпение да работим заедно за по-нататъшното укрепване на добросъседските отношения и стратегическото партньорство между нашите две страни, членки на ЕС и НАТО”, написа Румен Радев в Х.

За кандидатите

Корупцията и нарастващият гняв срещу румънските политици доведоха до нарастване на подкрепата за антисистемни и крайнодесни личности. Както Симион, така и Дан се обявяват срещу старата политическа класа в Румъния.

Дан е математик и кмет на Букурещ. Той става известен като граждански активист, борещ се срещу незаконни проекти за недвижими имоти.

През 2016 г. основава реформистката партия „Спасете румънския съюз“, но по-късно я напуска и се кандидатира самостоятелно с проевропейска листа, която подкрепя фискалната реформа и връзките със Запада и Украйна.

Симион, който също е бивш активист, неколкократно е агитирал за обединение със съседна Молдова. Той казва, че ще се съсредоточи върху реформи като намаляване на бюрокрацията и данъците.

Симион зае четвърто място на първия тур миналата година, а за отменения балотаж след това подкрепи Джорджеску. Със забраната на Джорджеску да се яви на настоящите избори, крайнодесният вот се прехвърли към Симион.

Ръководеният от него Алианс за обединението на румънците (AUR) казва, че защитава „семейството, нацията, вярата и свободата“. Днес той е втората по големина партия в румънския парламент.

Критиците на Симион го определят като проруски екстремист, който застрашава дългогодишните съюзи на Румъния в ЕС и НАТО. В интервю за Асошиейтед прес той отхвърли обвиненията.

За ролята на президента

Президентският мандат в Румъния е пет години. Ролята на президента е свързана със значителни правомощия в областта на националната сигурност и външната политика.

Победителят от балотажа също така ще номинира нов министър-председател, след като Марсел Чолаку се оттегли от поста след неуспеха на кандидата на неговата коалиция на първия тур.