Президентът Румен Радев отправи остра критика към кабинета за членството на България в Шенген. Според него липсва активна политика, която да убеди Австрия и Нидерландия да премахнат ветото си за нашето членство. Президентът е в Ню Йорк за общото събрание на Организацията на обединените нации.

Във вторник той се срещна с президента на Австрия Александър ван дер Белен с когото обсъдиха приемането на България в Шенген. Страната му, заедно с Нидерландия, са двете, които спират България за пълноправно членство в Шенген. Според Радев правителството на България не води достатъчно активна политика, за да потърси подкрепата на Австрия и нейното общество в полза на България и имаше няколко съвета към министър-председателя Николай Денков.

"Окуражавам премиерът Денков да направи визита в Австрия възможно по-скоро. Има начини. Да покани премиер Нехамер така както аз го направих, отидохме заедно на границата, имаме редовен диалог и с президента. Така че да бъде чут нашия глас много повече и много по-силно. Това изисква системни усилия.", заяви Радев.

На въпрос дали неговата оценка е, че кабинетът не води достатъчно активна политика по отношение на убеждаването на Австрия и Нидерландия за присъединяването на България към Шенген, той отгори:

"Недостатъчно активна. То просто няма или аз поне не съм я видял."

"Пак казвам, въпросът не е само в контактите на високо политическо ниво. Трябва да се работи с икономическите среди, както в Австрия отидох с бизнес форум, трябва да се работи с академичните среди, трябва да се работи с медиите, с обществени организации", добави Радев.

Президентът  коментира и протестите на зърнопроизводителите в България като каза, че страната има нужда от последователно управление в тази сфера, което да накара хората да вярват, че управляващите защитават техните, а не чужди интерес.

Според Румен Радев обещанието на премиера Николай Денков да забрани вноса на слънчоглед и помощите за земеделците няма да успокоят протестиращите. Радев очерта като проблем и неравномерното разпределение на субсидии в сектора, както и "политиката на противопоставяне", която кабинетът води.

"За да се управлява държавата, трябва да се управлява така, че да има доверие в хората и те ще дадат доверието си, когато видят, че правителството поставя на първо място техния интерес, интересът на българската икономика и на българските граждани", коментира президентът.

За открития край Тюленово дрон Румен Радев очерта като най-важен въпроса какво може да причини тази машина и обвърза този инцидент с недостатъчното средства за българската армия. Отново повтори предупреждението си, че начинът, по който се отнасяме към войната в Украйна ще доведе да увеличаване на интезивността ѝ и до разрастването ѝ.

"Черно море вече е военна зона, няма как да го отречем - там се свалят дронове, там плуват мини, там военни кораби спират търговски кораби. Така, че всичко това - ако не вземем мерки и не разберем, че трябва да сложим час по-скоро край на тази война, това неизбежно ще пълзи към нас".

Войната в Украйна ще е само част от обръщението на президента пред Общото събрание. Той съобщи, че ще акцентира и върху реформата на международните институции, защото и светът вече е променен.