сн. „Роял съсайъти“

Мисията „Розета" приключва окончателно този септември. Решено е и каква ще бъде съдбата на космическия апарат на Европейската космическа агенция, който преследва кометата 67Р/Churyumov-Gerasimenko от 2004 г. и я изследва отблизо от 2014 г. - ще бъде разбита на повърхността й. Това съобщи главният учен в мисията д-р Мат Тейлър. Тейлър разказа с подробности за началото, средата и предстоящия край на една от най-вълнуващите научни космически мисии в момента.

Модулът „Розета", който орбитира около кометата повече от две години, беше „събуден" от хибернация през 2014 г. в непосредствена близост до космическия обект и оттогава предава информация на земната база. Животът на батериите и електрониката му извън хибернация е 20 месеца и изтича през септември 2016 г. Учените нямат начин да го приберат, защото е много далече, а и не е нужно. Вместо това са взели решение апаратът да се приземи върху кометата си и да остане там завинаги.

В момента, в който „Розета" докосне повърхността на 67Р, животът й приключва, както и мисията, обясни д-р Мат Тейлър. Той поясни, че за да работи модулът, той трябва да се зарежда чрез соларните си панели, а за да предава информация към Земята, антената му трябва да е насочена насам. Нито едно от двете обаче няма да е възможно, когато се приземи, заради конструкцията му. Земният контрол дори няма да има начин да разбере къде върху кометата е паднала „Розета". „Кой знае, след 3,000 години на някоя експедиция на студенти по, да речем, „Космическа археология", може да я намерят и да си кажат „Я, ето я!", пошегува се Тейлър пред аудиторията. Въпреки че мисията е в края си, той е щастлив от наученото. За тези две години в орбитата на кометата, апаратът и учените са уловили много подробности, които ще помогнат за разгадаването на Вселената, убеден е той.