Българи са били задържани в наркоафери за над $1 млрд. само за последните година и половина-две. Това показва справка в най-нашумелите случаи, разследвани от Интерпол, Европол и службите на различни страни по света. Това са само разкритите случаи. Не е ясно колко все още се разследват и колко били пропуснати от службите. Най-пресният случай е от началото на юни, когато двама българи от Перник са задържани по подозрение, че са участвали в търговията и трафика на 4,3 тона кокаин, оценен на над 300 млн. долара. Акцията е била водена от италианската полиция и се смята, че това е

най-тежкият удар върху колумбийския наркокартел „Клан де голфо“ (Клан на залива).

Конфискувани са 2 млн. евро в брой. Задържани са общо 38 души. Арестуваните българи са на 50 и 54 години, съобщи МВР. И двамата са криминално проявени, като за тях има издадени европейски заповеди за арест. Единият е арестуван на летището в София при опит да напусне България. Вторият е задържан близо до дома му.

Родна следа: Българи задържани в наркоафери за над $1 млрд.

За разследването, започнало преди повече от година, си сътрудничат властите на Италия, Колумбия и САЩ. Доказателствата са събрани и чрез използването на агенти под прикритие, които са проникнали в организацията, симулирайки, че управляват логистичната част на трафика. Година по-рано южноафриканските власти заловиха други трима българи, които пренасяли тонове кокаин с товарен самолет. Полицията следила контрабандистите през няколко пристанища, докато не ги заловила. Тогава бяха оповестени и имената на задържаните – Марио Васев, Асен Георгиев и Атанас Биков. След прехвърляне на дрогата през няколко кораба в края на февруари разследващите заловиха престъпниците с пр   атка от

973 блока кокаин и над 1 милион долара в брой

Стойността на конфискуваната дрога на едро на южноафриканския пазар се оценява на 41 милиона долара, което го прави второто по големина изземване на кокаин в страната. Корабът е задържан заедно с още двама заподозрени в контрабанда. Българите са осъдени на по 12 и 13 години затвор. На тримата е отнето имущество, свързано с контрабандните им дейности, включително луксозни автомобили, закупени в Южна Африка. В началото на тази година в Колумбия беше задържан един тон кокаин, който е бил предназначен

Родна следа: Българи задържани в наркоафери за над $1 млрд.

за България. В организацията на канала също са участвали нашенци, но те не бяха оповестени, предвид воденото разследване. Наркотикът е открит при рутинна проверка на пристанището в Буенавентура. Кокаинът е бил укрит в контейнер, който е превозвал кожени дрехи. Контейнерът е трябвало да бъде натоварен на кораб от пристанището в града.

Крайната дестинация е била България

уточниха тогава от службата за борба с наркотрафика. От там поясниха, че кокаинът е открит с помощта на специално обучени кучета. Той е бил пакетиран в пластмасови фолиа. От България той е трябвало да бъде пласиран в Италия, Франция и Германия. Стойността на наркотика на черния пазар може да достигне до 75 млн. долара. През април месец испанската полиция също се похвали с голям удар, в който участие имали и българи. На рибарска лодка край Канарските острови бяха заловени около два тона кокаин. Лодката се носела по вълните на юг от испанския архипелаг до Лас Палмас в Гран Канария. Тогава кораб на бреговата охрана я забелязал, подал сигнал, а вътре се оказали трафикантите с огромното количество дрога, което се оценява на около 80 млн. долара.


Европол: Бразилия измества Колумбия като производител

Бразилия измества Колумбия като основен производител на кокаин за Европа, а пристанищата в Белгия и Нидерландия са все по-предпочитани за разтоварването му за сметка на тези в Испания и Португалия. Това са част от изводите в доклада на Европол за тенденциите при трафика на най-скъпата дрога. Само на пристанището в Антверпен са заловени 65 тона кокаин през 2021 г. - два пъти повече, отколкото преди 5 г. За сравнение - по бреговете на Испания, които са най-близката точка от Южна Америка към България, количествата заловен кокаин намаляват в последните години в пъти. В доклада на Европол има и българска следа, която също е свързана с Нидерландия. Описан е случаят, при който в началото на 2020 г. в България бяха заловени 550 кг кокаин на зеленчуковата борса в столичния кв. „Слатина“. Те бяха укрити в кашони от плодове. По този случай вече са подсъдими бившият митнически шеф Красимир Керемидчийски и бизнесмените Огнян Асенов и Пламен Пешев. Първите двама са собственици на транспортните фирми, внесли плодовете с кокаин в България, а третият е техен помагач при освобождаването на стоката от пристанището в Гърция. Тогава кокаинът от Колумбия е внесен през Солун, но крайната му дестинация е била Нидерландия. Месеци по-късно при международна полицейска операция бяха задържани 15 души, повечето от които са нидерландци. Кокаинът е трябвало да бъде извлечен от кашоните чрез специална лаборатория, която щяла да се монтира в София, а след това с камиони чистата дрога да се превози до Нидерландия, откъдето да се разпространява в Европа. Ролята на българите в канала е само логистична. За разлика от началната и крайната точка за доставка на големи пратки кокаин, транзитната неизменно са Карибските острови до Южна Америка.


Кралят Брендо, който все още дърпа конците

Родна следа: Българи задържани в наркоафери за над $1 млрд.

Евелин Банев-Брендо е участвал на най-високо ниво в организирана престъпна група за трафик на кокаин в Европа. Това каза преди 10 години тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов, който оповести резултати от мащабна акция на италианските власти, които определиха Брендо като „кокаиновия крал на Европа“. Смяташе се, че той е контролирал целия трафик на дрогата на Стария континент. Банев получи и 20-годишна присъда за това в Италия. В операцията по залавянето на групата тогава бяха включени спецчастите на италианските карабинери. Шефът на звеното полк. Джузепе Джорджино обясни, че следената група за трафик на наркотици е в полезрението на полицията от няколко години. Кокаинът бил разпространяван в три области в Италия, като голям сегмент от групата били българи. Банев е отговорен за внасянето на общо 40 тона кокаин, обясни полк. Джорджино. В хода на операцията бяха задържани 30 души, 12 от които са били италианци. В групата имало словенец, румънец и грузинец. Останалите задържани са българи. Първата успешна реализация срещу групата била през февруари 2007 година, когато са конфискувани шест тона кокаин, разпределени в два плавателни съда - 8-метров моторен кораб и 16-метрова яхта. Сделката била осъществена на кораб-майка в открития океан. Заради теч на информация обаче полицаите два пъти изпускат шанса си да разбият цялата група. Вторият път, който е през 2008 година, е след съвместно съвещание на магистрати от България, Италия, Испания, Хърватия и Словения. Тогава са обсъдени мерките, които трябвало да бъда предприети срещу групата. Два часа по-късно с резултатите от срещата бил запознат Брендо, като при обиските в дома му тогава полицаите открили протокола от тази среща на български език.