Няколко екипа изследователи от Италия, Швейцария и Германия са създали прототип на механична протеза, която не само може да замества ампутираната ръка на даден пациент, но и да възстанови поне частично способността му да разпознава докосваните предмети. Според Паоло Роселини от Университетска болница „Аугустино Гемели" в Рим технологията съществува още от 2014 г. По това време обаче екипировката била толкова обемна, че първоначалният вариант на роботизирания крайник не можел да бъде изнесен от лабораторията.
Сегашната версия вече е достатъчно компактна, така че да бъде изпробвана в реални условия от доброволец - в случая това е Алмерина Маскарело, която губи едната си ръка преди повече от 20 години. Тя ще има възможност да тества механичната протеза в продължение на шест месеца под стриктен лекарски надзор. Единственото нещо, което пациентката ще трябва да носи освен изкуствената ръка, ще бъде раница с компютър. Той трансформира информацията от сензорите в сигнали, които могат да бъдат „разчетени" от човешкия мозък.
Технологията работи по следния начин: в роботизираната ръка са монтирани датчици, които разпознават дали докосваният обект е твърд или мек. Те изпращат информацията до компютъра, който я трансформира и я препраща към електроди, имплантирани в нервните окончания на ампутирания крайник. Така сигналите се предават към мозъка на пациента, който получава съвсем истинско усещане за допир. По време на различни тестове пациентите са успявали да разпознаят дали обектът е твърд или мек в 78% от случаите, а също така да опишат приблизителните му размер и форма.