Властите на Ню Йорк представиха три нови високотехнологични полицейски устройства, които ще се включат в подпомагане на полицейските служители в града.

Едно от устройствата е роботизираното куче - Digidog, което беше представено за първи път преди повече от две години, но не беше внедрено за използване от полицията заради критики, свързани със страховития му външен вид. 

Digidog, известен също като Spot, е робот с дистанционно управление и е проектиран да работи в ситуации, които могат да представляват заплаха за хората. Устройството е предназначено да подпомага униформените като извършва проверки и наблюдение в опасни зони и на строителни обекти. 

През 2020 г. нюйоркската полиция използва Digidog за разузнаване по време на ситуация, при която въоръжен мъж се барикадира в сграда. Устройството беше използвано, за да проучи ситуацията в сградата, в която се беше барикадирал нападателят.

След като беше обект на много критики полицията в града анулира договора си с Boston Dynamics, които са производители на устройството.

"Digidog излезе от клетката, Digidog вече е част от инструментариума, който използваме", заяви кметът на града Ерик Адамс, който е бивш полицай.

Той заяви, че 32-килограмовият Digidog с дистанционно управление ще бъде използван във високорискови ситуации.

"Ако имате барикадирал се заподозрян, ако има въоръжен човек вътре в сградата, вместо да изпратите полиция там, изпращате Digidog", каза той.

Автономният охранителен робот, който Адамс сравни с роботизираната прахосмукачка Roomb, ще поеме първия си пост на метростанция "Таймс Скуеър" в рамките на седеммесечна пилотна програма, която ще започне това лято.

Намеренията на властите са, първоначално роботът да патрулира заедно с униформен полицай. 

Нововъведението не се размина без гражданско недоволство и критики. Според противници на идеята, властите в града харчат пари за технологии, докато в същото време има жители на града, които не разполагат с талони за храна. 

"Полицията на Ню Йорк превръща лошата научна фантастика в ужасна полицейска работа. Ню Йорк заслужава истинска безопасност, а не фалшив "Робокоп", заяви Албърт Фокс Кан, изпълнителен директор на проекта за надзор на технологиите за наблюдение.