Технологията, която стои зад разработката на РНК ваксината на Pfizer/BioNTech, ще бъде използвана и за лечението на рак. Това заяви в интервю за Асошиейтед прес Йозлем Тюреджи, съоснователят на BioNTech и един от създателите на ваксината срещу коронавируса.
В петък Тюреджи и съпругът й Угур Шахин получиха Кръст за заслуги в Германия.
На церемонията присъстваха германският президент Франк-Валтер Щайнмайер и канцлерът Ангела Меркел.
Тюреджи заяви, че "това е благодарение на усилията на целия екип в BioNTech, партньорите, правителствата и регулаторните органи".
"Процесът за получаване на одобрение за лекарство или ваксина е този, при който се задават много въпроси, участват много експерти и има външен партньорски преглед на всички данни и научен дискурс“, каза тя.
През последните две десетилетия двамата работят по технология, свързана с действието на имунната система - да разпознава и да атакува туморните клетки. В началото на коронавирусната пандемия те решават да използват точно тази технология за разработка на ваксина.
Само за 11 месеца Великобритания разреши използването на РНК ваксината на BioNTech, разработена с американския фармацевтичен гигант Pfizer. Седмица по-късно и САЩ я одобри, а накрая и Европа. Десетки милиони хора по света от декември 2020 г. са получили ваксината на BioNTech/Pfizer.
“Струва си да се вземе това решение (ваксинация срещу COVID-19 - б.р.) и да се доверите”, каза Тюреджи.
Тя подчерта, че урокът, който са научили е, че е много важно сътрудничеството в международен план.
Тюреджи каза още, че в BioNTech работят служители от 60 държави.