СТОЯН ТОШЕВ

Легендарният американски технологичен университет в Масачузетс, САЩ - MIT, е „отгледал" десетки легендарни учени и продължава да бъде „люлка" на съвременните технологии.

Вече 17 години поред, от 2001-ва до сега, MIT всяка година подбира най-революционните технологии за конкретната година и ги публикува. Ето някои от тях:

3D печат на метални обекти

Макар триизмерният печат да е познат дори вече на домашния потребител, той все още не е масов и до голяма степен си остава любим на дизайнери, произвеждащи уникати и еднократни прототипи. А отпечатваните обекти почти винаги са изградени от специални пластмаси и полимери - защото използването на други материали, например метали, е невероятно скъпо и бавно. Досега...

Идеята 3D печатът на метални компоненти да стане евтин е много примамлива. Защото ще даде нови неподозирани възможности на много индустрии, произвеждащи части за машини.

В краткосрочен план производителите вече няма да имат нужда да поддържат огромни складове с милиони резервни части - загуба на пространство и материал. Те просто ще могат да отпечатват частта при поръчването й само когато някой има нужда от нея. А в дългосрочен - гигантските тежки заводи, произвеждащи само определени части за машини, може би ще бъдат заменени от много по-малки чисти такива, но и с възможности просто да се адаптират спрямо променящите се нужди на клиентите.

Изкуствени ембриони

Този научен пробив звучи малко зловещо, но в научната общност има голям отзвук, а евентуалните ползи в бъдеще могат да бъдат различни, макар и не съвсем ясни.

Учени от университета в Кеймбридж успяха да отгледат миши ембриони, създадени въз основата на стволови клетки от друг ембрион. Тоест без наличието на яйцеклетка! Те са взели стволовите клетки от първия индивид и са ги поставили внимателно в специално създаден триизмерен поддържащ скелет. След което наблюдавали успешното образуване и израстване на нов миши ембрион в рамките на няколко дни. И ако сега това са само ембриони, в близко бъдеще вероятно ще можем да отглеждаме гръбначни животни, родени изобщо без яйцеклетки.

Чувстващ град

Това вече звучи странно, но една от дъщерните компании на Alphabet (разбирайте Google), базирана в Ню Йорк, си сътрудничи с канадското правителство за грандиозен хай-тек проект, който се осъществява в близост до Торонто.

Една от задачите на проекта е да се постигне коренно нов начин за организация на живота в „чувстващия град". Да се промени технологичното, политическото, дизайнерското виждане на жителите в него въз основа на разполагането и действието на милиони сензори за различна информация в целия град. Те ще събират данни за всичко в него - от качеството на въздуха за дишане до нивата на шум или различните активности на жителите.

Проектът включва още налагането на това всички автомобили в града да бъдат автономни и споделени с всички граждани. Роботи ще вършат „черната работа", като например ще доставят пратки. Публичната инфраструктура ще бъде непрекъснато тествана за различни проблеми, но това поражда и определени притеснения относно свободата на личността.

Изкуствен интелект за всеки

Днес системите за изкуствен интелект се използват предимно в индустрията на високите технологии, където възможностите им се използват за създаване на нови продукти и услуги. Но все повече внимание им обръщат и малките компании, дори крайните потребители. Области, като медицината, производството и енергийните компании също имат нужда да се променят и да използват системите за изкуствен интелект, за да повишат икономическата си продуктивност.

Изкуственият интелект към момента е нещо, което само големи компании като Amazon, Baidu, Google и Microsoft могат да развиват. За останалите това е доста скъпо. Така че какво е решението? Специалните машинно-обучаващи се приложения, базирани в „облака". В тази област доминира Amazon със своя AWS, но Google почти не им отстъпва със своя TensorFlow,библиотеки с изкуствен интелект и отворен код, които могат да бъдат използвани за създаването на друг софтуер за обучение на изкуствен интелект.

Слушалки с вграден преводач

Да, те дори вече съществуват, а някои закачливо ги наричат „вавилонски рибки" в чест на великия роман на Дъглас Адамс „Пътеводител на галактическия стопаджия", в който тези рибки превеждат от и на всеки език във Вселената.

В реалния свят Google предлага подобно решение - срещу 159 долара за бройка можете да си купите Pixel Buds. Тези слушалки работят с телефоните Pixel и приложението Google Translate и могат да правят преводи в реално време.

Единият човек в разговора носи слушалките, докато другият държи телефона. Този със слушалките говори на собствения си език (по подразбиране английски), а приложението превежда това, което казва, и го възпроизвежда на телефона. Човекът, държащ телефона, отговаря, а неговите думи се превеждат и възпроизвеждат през слушалките.