Нов законопроект на републиканците би дал легален статут и възможност гражданство на стотици хиляди имигранти по програмата за Deferred Action for Childhood Arrival (DACA). Но това ще стане за сметка на лотарията за зелена карта и милиарди за стена по границата с Мексико. Законопроектът ще бъде гласуван другата седмица в Камарата на представителите.

Според 293-те страници на законопроекта имигранти, които са дошли в Съединените Щати преди да навършат 16 години, ще могат да кандидатстват за 6-годишен продължителен неемигрантски статут, който ще може да се обновява след този период. Текстът на предложението пояснява, че т.нар „Дриймъри" ще могат евентуално да кандидатстват и за зелени карти и гражданство. Това са деца, доведени в САЩ като малки и без тяхно съгласие.

Законопроектът предвижда 25 милиарда долара за стена по границата с Мексико, които ако бъдат спрени в бъдеще, ще спре и раздаването на зелени карти за дриймърите.

Това, което ще засегне най-много българи обаче е премахването на програмата за зелени карти. Всяка година близо 55 хиляди души получават шанс да живеят и работят в Съединените Щати чрез програмата за зелени карти. Според предложението на републиканците същият брой визи ще се дават на дриймърите. Това ще става по нова система, която да се пресяват кандидати според тяхното образование и способности.

Интересът на българите към лотарията за зелени карти в САЩ е сравнително еднакъв - около 100 000 наши сънародници всяка година кандидатстват, а между 1,000 и 2,000 печелят. През последните 3 години обаче броят на подалите за зелени карти намалява - от 94,513 през 2016 до 74,316 през 2018 г. (цифрите включват кандидати и техните семейства). Спечелилите са 865 през 2016 г. и 776 през тази година.

Републиканците наричат предложението „компромисен имиграционен закон" , а според мнозина той е умерена версия на предложението на конгресмен Боб Гудлейт от Вирджиния, което целеше да реформира имиграционната политика. Освен това законопроектът съдържа текст, според който деца под 18 години, които са задържани по границата, няма да бъдат разделяни от родителите им докато са в имигрантски лагери.