След половин година скептицизъм на Белия дом към Киев и дружелюбност към Москва, президентът Доналд Тръмп и водещите републиканци смениха курса, като Белият дом се готви да изпрати допълнително оръжие на Украйна, а Конгресът се движи към приемане на нови строги санкции срещу Русия.
Промяната тази седмица дойде, след като разочарованието на Тръмп от нежеланието на руския президент Владимир Путин да се ангажира сериозно в дискусии за прекратяване на войната му в Украйна нарасна. Миналата година Тръмп се зарече, че ще предприеме бързи действия за спиране на конфликта, но не успя.
Високопоставен служител на Белия дом заяви в сряда, че президентът вече се е съгласил с някои украински искания за военна помощ въз основа на подробен списък, който украинският президент Володимир Зеленски му връчи миналия месец, когато двамата се срещнаха в Хага.
Обещанието дойде ден след като Тръмп изрази необичайно твърд публичен гняв към руския президент Владимир Путин, заявявайки, че лидерът хвърля „много глупости“.
Тръмп и Путин разговаряха по телефона в четвъртък. След това реториката на Тръмп спрямо руския лидер значително се изостри.
„Налице е общо разочарование, че нещата не се развиват толкова бързо, колкото е възможно, и че може би натискането в една посока ще им помогне да се доберат до масата за преговори“, каза високопоставеният служител на Белия дом. Служителят говори при условие за анонимност, за да говори откровено за вътрешните дискусии.
В НАТО украинците „поискаха много конкретни неща и президентът предостави някои от тях“, каза служителят, като отказа да предложи подробности за това кои оръжия са били одобрени. Зеленски отдавна иска допълнителни ракетни системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, които според него са ключови за защитата на украинските градове и критичната инфраструктура от руските бомбардировки.
След телефонния разговор на Путин с Тръмп в четвъртък Русия удари Украйна с някои от най-ожесточените баражи по време на войната, включително 728 безпилотни самолета във вторник и сряда, което е рекорд според украинските военновъздушни сили.
Бъдещето на американската военна помощ за Украйна беше поставено под въпрос миналата седмица, когато след преглед на Пентагона на американските военни запаси и помощи по света, Министерството на отбраната отбеляза някои видове оръжия, които са постъпвали в страната. Официални лица планираха да спрат част от помощта, тъй като оръжията са необходими за други приоритети на САЩ, заявиха официални лица миналата седмица.
Миналата седмица Белият дом съобщи, че министърът на отбраната Пийт Хегсет е подписал решението за спиране на част, но не на цялата военна помощ.
В бележката не се призовава за конкретен резултат и не се настоява за спиране на доставките на боеприпаси, каза служителят. Тя е издадена, за да се въведе рамка, според която всеки вид боеприпаси ще бъде подложен на допълнителен контрол. Прегледът има за цел да отговори на каквито и да е намерения на Тръмп относно помощта за Украйна, каза служителят.
„Ако президентът иска да изпрати неща, ние сме готови да го направим“, каза висшият служител в областта на отбраната. „Ако президентът не иска да изпрати неща, ние също сме готови да го направим.“
Хегсет и Колби са били на едно и също мнение при издаването на меморандума и продължават да бъдат на същото мнение, каза висшият служител на отбраната.
Няколко служители на Пентагона заявиха, че в сряда, повече от седмица след като за първи път бе съобщено за паузата, не е ясно дали действително е спряна някаква помощ и за колко време.
В Конгреса лидерите на републиканците по-рано изразиха резерви относно законодателството за санкции, спонсорирано от сен. Линдзи Греъм и Ричард Блументал. Мярката би наложила нови санкции на купувачите на руска енергия и някои законодатели се притесняваха, че тя може да върже ръцете на Тръмп и да работи в разрез с усилията му да изправи Москва и Киев на масата на преговорите.
Сега обаче и той, и Джонсън планират да продължат напред, заяви всеки от лидерите в сряда, опирайки се на по-строгото отношение на Тръмп към Москва.
„Владимир Путин показа нежелание да бъде разумен и да говори сериозно за постигане на мир и мисля, че трябва да му изпратим послание“, каза Джонсън пред репортери.
Тюн заяви в речта си, че законодателите са „постигнали значителен напредък“ по предложението и че то може да бъде готово за разглеждане още този месец.
Законопроектът ще има за цел да прекъсне енергийните приходи на Русия, като наложи 500-процентни мита върху американския внос от държави, които купуват руски нефт, газ и уран. Законопроектът на Сената има повече от 80 спонсори.
Някои републиканци изразиха загриженост относно решението на Хегсет да спре помощта за Украйна и похвалиха Тръмп за очевидния обратен курс.
Сенаторът Майк Раундс, член на сенатската комисия по въоръжените сили, заяви, че не е получил отговори защо Хегсет е решил да спре част от помощта за Украйна.
Политиката на администрацията по отношение на Украйна се променяше и променяше, като Тръмп се опитваше да окаже натиск както върху Зеленски, така и върху Путин, за да направи отстъпки и да сложи край на войната.
Служителите на Тръмп „изглежда не се оттеглят, нито вземат политически решения, които да им дадат право на собственост върху тази война, и се позиционират по-близо до ролята на арбитър, въпреки че преговорите не вървят наникъде“, каза Майкъл Кофман, старши сътрудник в Програмата за Русия и Евразия в Фондацията за международен мир „Карнеги“.
През последните месеци военната помощ на САЩ за Украйна намалява, тъй като Министерството на отбраната изпраща последните траншове, които президентът Джо Байдън одобри преди края на мандата си през януари.
Голяма част от помощта от Министерството на отбраната се очаква да приключи по-късно това лято, докато покупките от американските отбранителни контрактори вероятно ще спрат в началото на следващата година. Конгресът ще трябва да приеме ново законодателство, за да финансира всеки нов голям пакет, което може да се окаже трудна задача предвид политиката на Вашингтон в ерата на Тръмп.
Но зависимостта на Украйна от американската военна помощ е намаляла, тъй като нуждите ѝ на бойното поле са се променили в продължение на повече от три години война.