Доналд Тръмп се сблъсква с нарастващ натиск от страна на републиканците да прекрати хаотичната си последна битка за отмяна на президентските избори в САЩ, докато победителят Джо Байдън се готви да започне да назовава кабинета си, а съдия от Пенсилвания сравнява съдебното дело на Тръмп там с „чудовището на Франкенщайн“. Въпреки че ръководството на републиканската партия във Вашингтон стои зад твърденията на президента, че изборите на 3 ноември са му откраднати чрез измама, други видни фигури, включително двама от бившите му съветници по националната сигурност, са откровени. Бившият съветник по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън заяви, че Байдън ще положи клетва през януари и добави: „Истинският въпрос е колко щети може да нанесе Тръмп, преди това да се случи.“ Усилията на президента бяха предназначени главно да сеят хаос и объркване, каза той в предаването на CNN за състоянието на Съюза като демонстрация повече на „сурова политическа власт“, ​​отколкото като истинско юридическо упражнение. Болтън отбелязва, че досега кампанията на Тръмп е загубила всички, освен две от над 30 заведени дела в различни щати. „В момента Тръмп хвърля камъни през прозореца, той е политическият еквивалент на уличен бунт“, каза Болтън. А друг бивш съветник от администрацията на Тръмп, Ейч Ар Макмастър, заяви пред CBS, че усилията на Тръмп са „много разяждащи“ и предупреди, че действията му пораждат съмнение сред електората. „Играе в ръцете на нашите противници“, каза той и предупреди, че Русия, например, „не се интересува кой ще спечели“, стига много американци да се съмняват в резултата, подкопавайки американската демокрация. В неделя вечерта, часове след като бившият губернатор на Ню Джърси и съветник на президента Крис Кристи заяви, че юридическият екип на Тръмп е в „национално смущение“, кампанията публикува изявление, с което се дистанцира от адвокат Сидни Пауъл, който е видна фигура, аргументираща случая с Тръмп, че имало изборна измама.

Междувременно губернаторът на Мериленд, Лари Хоган, друг републиканец, заяви, че също така е уверен, че Байдън ще положи клетва по график на 20 януари и каза „Смутен съм“ от липсата на партийно ръководство, което да се изкаже, за да признае резултата от изборите. Хоган добави, че смята, че натискът на Тръмп през миналата седмица върху законодателите на щатите „да се опитат по някакъв начин да променят резултата“ е „напълно скандален“. Преди САЩ контролираха изборите по целия свят, но сега „започнаха да изглеждат така, сякаш сме в бананова република“, каза Хоган пред предаването за състоянието на Съюза на CNN. По-късно Хоган написа в Twitter, в отговор на критичен туит от Тръмп, който беше отишъл на голф игрището за втори път този уикенд: „Спрете да играете голф и отстъпвайте.“

Въпреки съветите, Тръмп публикува объркан туит в неделя вечер, в който се твърди, че „има повече гласове, отколкото хората, които са гласували, и то в голям брой“ в определени щати. Той също така повтори неоснователните си твърдения за фалшиви бюлетини.

В петък президентът се срещна с републикански лидери от Мичиган в Белия дом в опит да ги подтикне, както и лидерите в други щати да отменят волята на хората и да го обявят за победител. В последния неуспех в усилията на Тръмп, Матю Бран, републикански съдия от окръжния съд на САЩ в Пенсилвания, отхвърли искането на кампанията на Тръмп за лишаване от правото на почти 7 милиона избиратели там. „Това твърдение, подобно на чудовището на Франкенщайн, е случайно съчетано от две различни теории в опит да се избегне контрол над прецедент“, пише той в осъдителна заповед, издадена в събота. Това се случи след подобни неуспешни съдебни искове в Джорджия, Мичиган и Аризона, за да попречат на щатите да удостоверят общите си гласове. Постановявайки, че служителите в Пенсилвания могат да удостоверяват резултатите от изборите в щата, където Байдън има над 80 000 гласа, Бран каза, че кампанията на Тръмп представя „напрегнати правни аргументи без основание и спекулативни обвинения ... неподкрепени с доказателства“ в опита си да оспори партида от хиляди гласове. Бран също така предположи, че делото на кампанията на Тръмп демонстрира неразбиране на конституцията на САЩ, като пише: „Ищците се стремят да отстранят отказа на гласовете си, като обезсилват гласовете на милиони други. Вместо да поискат да бъдат преброени гласовете им, те се стремят да дискредитират десетки други гласове, но само за една надпревара. Конституцията просто не действа така. " За да може Тръмп да запази всякаква надежда да остане в Белия дом, той ще трябва да премахне преднината на Байдън от 81 000 гласа в Пенсилвания. Щатът трябва да започне да удостоверява резултатите си в понеделник - както и Мичиган.

Кристен Кларк, председател на адвокатската комисия за граждански права по закон, заяви за резултата от Пенсилвания и предстоящото удостоверяване на резултата: „Това трябва да сложи гвоздея в ковчега при всякакви по-нататъшни опити на президента Тръмп да използва федералните съдилища за пренаписване на резултата на изборите през 2020 г. " В неделя следобед кампанията на Тръмп подаде жалба срещу решението на Бран в Пенсилвания. Но Кристи се съгласи, че е време президентът да отстъпи и заяви, че правният екип, който се бори за отмяна на изборите, е „национално смущение“. Миналата седмица адвокатите Руди Джулиани и Сидни Пауъл представляваха кампанията на Тръмп в съда и проведоха дълга пресконференция рамо до рамо в централата на Републиканския национален комитет, която се характеризира с лъжи и диви претенции за измамни избори, без да представят достоверни доказателства.