Хиляди са жертвите на рекламите на лекарства, могат да ви доведат до тежка интоксикация. Това е изключително болна тема са рекламите и това как влияят на гражданското общество. Да не говорим, че има доста случаи на отровени хора от рекламирани лекарства, прахчета и хранителни добавки по телевизията. Това каза пред БГНЕС Мария Иванова, психолог и специалист в защитата на потребителите.
Медикаментите, които виждаме по телевизията, би трябвало да бъдат рекламирани не по този начин като широка употреба, а само в специализираните медицински издания. Българинът, обаче, е залят с лекарства против диария, запек, газове, прахчета срещу какво ли не – засилване на имунитета, прочистване на черния дроб, срещу кашлица, за отслабване и т.н. Това наистина довежда до масова психоза сред населението, което започва да купува все по-често рекламираните лекарства, обясни Иванова. Особено за хората със слаба психика или по-възрастните хора рекламите на лекарства дори могат да внушат, че човекът има някакъв проблем и че той е длъжен да си купи това средство, иначе няма да е здрав, подчерта Иванова.
Дори има хора, които стават изцяло жертви на този вид агресивна реклама, има случаи на отравяния и тежки последици за здравето след това. Масово хората приемат лекарства и добавки без да четат листовките, указанията, дори не обръщат такова внимание на страничните ефекти и така се токсикират и попадат дори в реанимация, алармира психологът. Например, безобидният парацетамол влиза в състава на много комбинирани медикаменти срещу простуда, а при превишаване на дозите е опасен за черния дроб. Хората си купуват тези лекарства, пият ги и превишават дозата. По-скоро трябва да четат листовките на всичко, което пият като медикамент, така ще видят например, че 3 пъти по 1 хапче парацетамол на ден за 3-5 дни е достатъчна доза. Но заедно с това, ако решат да приемат и други медикаменти, които съдържат също парацетамол, по този начин си увеличават и превишават допустимата доза и се токсикират. Затова ако ще приемат комбинирано лекарство, което съдържа парацетамол, то е по-добре да не приемат парацетамол в чистата му форма на таблетки, заяви Мария Иванова.
Но в рекламата на лекарството това предупреждение към пациентите го няма.
Друга сериозна агресивна реклама са лекарствата и прахчетата и какво ли не още през интернет. Освен това от там можем и да си ги закупим без проблем. Рекламират ни медикамент, например, с който можем да се излекуваме от остеопороза или някаква друга болест и то само с няколко приема на рекламираното средство. Хората си го купуват от интернет и до дни то вече е в нашата аптечка. Това също може да доведе до опасни последици за здравето.
Имаме немалко случаи и на ползване на опасни хранителни добавки или медикаменти за отслабване, които довеждат до токсикиране, качване на висока температура и т.н. Затова човек трябва да бъде изключително внимателен, призова още експертът. По законния начин няма как някой да продава лекарства по интернет, те или нямат сертификати, или са фалшификати или имат плацебо ефект.
„Предлагането на лекарства чрез реклама е неморално от страна на фармацевтичните компании. По принцип те са дружества, които търсят печалба и различни доклади в световен мащаб показват дори неверни твърдения за лекарства от фармацевтични компании, само и само да печелят пари от това. Позволяват си умишлено да скриват някои от страничните негативни ефекти от медикаментите, които продават, както е неморално и да използват здравни рекламни кампании за промоция на медикаменти, вместо да призовават за профилактика, превенция и здравословен начин на живот“, коментира още Мария Иванова.