Регионалното министертво започва да проучва възможността за строеж на магистрали на концесия. Това става ясно от съобщение на МРРБ. В министерството е формирана работна група, в която ще участват и представители на строителния бранш.

„Единственият вариант да  се построят всички магистрали е на концесия“, е заявил министърът на регионалното развитие Иван Шишков. 

Според него това е възможност да се строят два пъти повече пътища.

Идеята е била одобрена от Българската браншова камара "Пътища". В тази връзка през март ще се проведе форум, на който идеята ще бъде представена пред бизнеса. 

В сряд на заседание на Министерския съвет ще бъде прието решение за отчуждаване на терени по автомагистрала „Европа“. Това ще даде възможност за строителство и в последния участък от нея – между Сливница и Северната скоростна тангента на София, защото ако няма 50% напредък по него до края на годината, ще бъдат загубени средствата от европейското финансиране за довършването на аутобана.

Предстои пускане в експлоатация на 7 км от лот 1 от скоростния път Мездра - Ботевград. Прави се процедура да се промени проектът на подробен устройствен план, така че вместо кръгови кръстовища да се изградят пътни възли. В участъка  Ружинци - Монтана усилено се работи за отчуждаване на терените по трасето, уточняват от регионалното министерство.

Тази година се очаква да ще започне строителство по магистралните участъци Русе - Бяла и обхода на Бяла. В напреднала фаза е процедурата за участъка Бяла - Велико Търново. Подготвя се и обществена поръчка за изготвяне на идеен проект за продължение на магистралата към ГКПП „Маказа“.  Такава предстои и за магистралата от Дупница до Северна Македония.

Придвижва се и процедурата по строителството на тунела под Петрохан. Автомагистрала „Черно море“ също е на дневен ред,  отчете министър Шишков.

"Хемус" да се раздели на подучастъци, за да бъде завършена

Търси се решение и как да продължи максимално бързо изграждането на АМ „Хемус“ по законов начин, допълни той. И предложи 7 и 8 участък да бъдат разделени на 3 подучастъка, за да може проблемните участъци да бъдат заобиколени, докато се намери законов механизъм, а останалите да бъдат одобрени. До края на седмицата предстои издаване на заповед за одобряване на ПУП за участък 9.

Министърът отново призова представителите на строителния бранш да се търси механизъм за изменение на Закона за устройство на територията, така че незаконното строителство по важните инфраструктурни обекти да бъде обявено за търпимо и работата по тях да продължи. Другата седмица ще бъде излъчена работна група, която да обсъди каква точно промяна в тази посока да бъде записана в закона, след което подготвеният проект да бъде внесен в следващото Народно събрание.

Арх. Шишков обяви, че ще завърши процедурата по обявяване за незаконни на започнатите не по правилата строежи, но няма да прави наказателни постановления, защото според него фирмите нямат вина за създалата се ситуация.

„Разчитам да продължим диалога какъвто беше. За  целия бранш ще е добре да намерим механизъм за промяна на ЗУТ. Проблемите са решими“, каза в заключение регионалният министър.