Около 250 българи с гордост и навлажнени очи наблюдаваха издигането на българското знаме в даунтаун Чикаго. За седма поредна година трибагреникът ще седи до американския флаг по случай 135 годишнината от Освобождението на България.
Борислава Попова живее в САЩ от 10 години, но каза, че никога досега не е чувала за церемонията по издигането на българското знаме в града. „Сега разбрах и сега идвам," каза тя. „Днес празнувам това, което съм аз. Това е моята страна. Това са моите корени. Искам да присъствам и да видя какво моите сънародници правят, за да честваме този български празник."
3-ти март беше отбелязан с издигане на знамето в бяло, зелено и червено, докато националният химн озвучаваше площада "Daley Plaza." Последваха тържествени и поздравителни слова от генералният консул в Чикаго Симеон Стоилов. Бяха прочетени поздравителни писма от кмета на града Рам Емануел, губернаторът на щата Илинойс Пат Куин, и главният прокурор на щата Лиса Мадиган. Последваха много хора, песни, и рецитиране на стихотворения, които учениците от българските училища във Ветровития град бяха подготвили.
Крася Блянгова идва за първи път на церемонията, въпреки че тя вече е традиция. „Аз празнувам днес един велик акт," каза Блянгова. „Аз смятам, че това, което е станало на 3-ти март, Освобождението на България, е наистина такъв," добави тя развълнувана. „Сутринта се питахме с мъжа ми, ако не беше 3-ти март, къде ли щяхме да сме сега." Блянгова и съпругът й се определят като патриоти. Те от 13 години живеят в Чикаго. „Това, което ни накара да дойдем в Америка не е липсата на патриотизъм, а търсене на място, където да сме щастливи. В България последните години не бяхме, заради пътя, по който страната беше тръгнала." Това, което ги отблъсква от България, е новото общество, от което „изплуват" не добри човешки качества.
Сред дошлите да празнуват националния празник на България имаше и чужденци. Джоусеф Буйол е женен за българка от лятото, но казва, че изпитва дълбоко уважение към историята на българския народ и най-вече мъките през, който е минал под османско владичество. „Идвам и за да се насладя на културата," добави той. „Знам, че ще има и много музика и дойдох да видя за какво става въпрос."
Диана Иванова дойде заедно с „Малко българско училище." Тя също за първи път идва на церемонията, тъй като тази година организацията е доста добра. „Трябва да празнуваме заедно и да сме горди, че сме българи." Иванова подчерта, че не трябва да се срамуваме от историята си въпреки че сега българския народ е смачкан и че трябва да правим всичко възможно да помогнем да се промени ситуацията в страната, за да се „върнем един ден там."
Много хора заявиха, че много късно са разбрали за протеста и затова не са планирали да отидат.
Традицията по издигането на трибагреника в Чикаго бе подновена през 2007 година. Историята й започва половин век по-рано. През февруари 1960 г. група българи се срещат с тогавашния кмет Ричард Дж. Дейли. Впечатлен и разчувстван от историята на България, той издава прокламация, с която обявява 3 март за Български ден в Чикаго. През 2006 г. денят е вписан в официалния календар на града в знак на уважение към българската общност в града, която е и най-голямата българска диаспора в САЩ.