След като станем възрастни, зъбите не израстват отново: всяко износване е трайно - както знаят тези от нас, които имат пломби. Ето защо е важно да ги поддържаме колкото се може по-чисти и здрави. Сега обаче учените се опитват да променят това.

Беше обявено, че през юли 2024 г. ще започнат клинични изпитвания на потенциално лечение за регенериране на зъбите, което ще се основава на десетилетия изследвания в тази област. Ако тези опити са успешни, терапевтичните лекарства ще могат да се предлагат до 2030 г.

Екип от Медицинския изследователски институт към болница Китано в Япония отговаря за изпитването, което е насочено към хора с анодонтия - рядко генетично заболяване, което не позволява на млечните и постоянните зъби да растат по нормалния начин.

Първоначално лечението ще бъде насочено към малки деца с това заболяване, но впоследствие изследователите смятат, че то може да се използва и в по-широк план - например при хора с по-често срещани стоматологични проблеми, като заболявания на венците.

"Идеята за отглеждане на нови зъби е мечтата на всеки зъболекар",

казва Кацу Такахаши, ръководител на отделението по стоматология и орална хирургия в болница Китано, пред „The Mainichi“. "Работя върху това още от времето, когато бях студент. Бях убеден, че ще успея да го осъществя."

Как се стигна дотук?

След като открили връзката между специфичен ген, наречен USAG-1, и ограниченията в растежа на зъбите при мишки, изследователите преминали към тестове, при които се опитали да блокират експресията на USAG-1.

Открито е антитяло, което може безопасно да блокира част от активността на USAG-1 при мишки и порове, без това да доведе до сериозни странични ефекти, водещи до индуциран растеж на зъбите.

Следващата стъпка е да се провери дали същите химични реакции могат да бъдат контролирани при хората.

В момента говорим по-скоро за потенциал, отколкото за реалност, но може би ще е възможно новото лекарство да се използва за стимулиране на растежа на трето поколение зъби в устата, след млечните зъби и постоянните зъби на възрастните.

Както посочват изследователите в неотдавнашен научен преглед, предимството на подхода е, че растежът на зъбите се предизвиква по естествен начин, чрез процес, известен като сигнализиране на костния морфогенетичен протеин (BMP).

Телата ни извършват работата по естествен начин, без да е необходимо сложно инженерство на стволовите клетки.

Екипът предполага също, че напредъкът в технологиите за сканиране (като масспектрометрията например) ще улесни откриването на биомаркери, показващи хората, които ще имат най-голяма полза от лечението.

"Лечението с анти-USAG-1 антитела при мишки е ефективно за регенерация на зъбите и може да бъде пробив в лечението на зъбни аномалии при хората", пишат изследователите.