Френските крайнодесни националисти се разграничават от германската крайна десница в Европейския парламент. Причината е, че водещият кандидат на германската партия за евроизборите заяви, че не всички членове на СС са били престъпници. Европейските депутати от Националния сбор, партията на Марин Льо Пен, не желаят повече след изборите за Европарламент (ЕП) през юни да бъдат в една и съща парламентарна група с "Алтернатива за Германия" (АзГ), съобщават френските вестници "Либерасион" и "Монд" и радио "Франс енфо", които се позовават на партията.

Членовете на ЕП образуват политически групи, организирани не по националност, а по политическа принадлежност. Понастоящем френската и германската партия са част от крайнодясната националистическа фракция в ЕП "Идентичност и демокрация" (ИД).

До разкола се стигнало заради "неотдавнашни изявления на представители на АзГ", посочва радио "Франс енфо", което визира интервю на водача на листата на АзГ за евроизборите Максимилиан Кра пред италианското издание "Република" от края на миналата седмица. В него той заявява, че не всички членове на СС са били престъпници, имайки предвид Ешелоните за защита (Schutzstaffel, SS), основната паравоенна организация на Адолф Хитлер и нацистката партия.

"Никога не бих казал, че всеки, който е носил униформа на СС, непременно е бил престъпник", каза Кра. 

Помолен да коментира дали според него есесовците са военнопрестъпници, той отговори: 

"Със сигурност голям процент от тях са били престъпници, но не всички са били такива".

Нацистките концентрационни лагери са охранявани и администрирани от СС, които са замесени в тежки военни престъпления. На Нюрнбергските процеси след края на Втората световна война организацията е обявена за престъпна.

Разривът между френската и германската партия става факт след поредица разногласия между АзГ и Националния сбор. Льо Пен разкритикува АзГ, след като се разбра, че на тайна среща край Берлин през ноември, на която са присъствали представители на АзГ и известни фигури от радикалните десни среди, са били обсъждани планове за масова депортация на мигранти.

"Така че според мен ако наистина е било така, то с АзГ имаме ярки различия в мненията и ще трябва да ги обсъдим и да видим дали те са преодолими или ще повлияят на възможността да се обединим в обща парламентарна група", каза Льо Пен.

В отговор Кра заяви, че въпросът ще бъде изгладен.